Zprávy → Blízký východ28. srpna  2016 v 10:30  

Turecko přišlo v Sýrii o prvního vojáka, letiště v Diyarbakiru zasáhly rakety

Turecké jednotky na severu Sýrie - Foto:  ČTK

Turecké jednotky na severu SýrieFoto:  ČTK

V Sýrii zemřel první voják turecké armády. Tři další utrpěli zranění. Jejich tank zasáhla střela z území, které podle Ankary ovládají kurdské milice YPG. Ofenziva povstaleckých skupin, podporovaných tureckou armádou, je v syrském pohraničí namířená jak proti Islámskému státu, tak proti kurdským jednotkám.

Kurdové ale tvrdí, že se z oblasti stáhli a území brání jejich arabští spojenci. Turecko chce zabránit tomu, aby Kurdové obsadili oblast uvolněnou po porážce džihádistů. 

"Turecko nebude tolerovat jakýkoliv kurdský územní útvar u svých hranic. Pro naši zemi by to bylo velké bezpečnostní riziko," prohlásil turecký premiér Binali Yıldırım. 

Kurdská autonomie v Sýrii, která už de facto existuje, by podle Ankary ještě více povzbudila Kurdskou stranu pracujících v Turecku, která už desítky let proti vládě bojuje. 

Právě rakety kurdských radikálů zřejmě v noci zamířily na civilní letiště v Diyarbakiru. Cestující a zaměstnanci museli utéct do úkrytu a útok se tak obešel bez zranění. 

Syrští povstalci tvrdí, že po tureckém bombardování zemřelo jen dnes 20 civilistů. Jejich informace ale nejsou nezávisle ověřené.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace