Zprávy → Blízký východ9. srpna  2016 v 09:36  

V Sýrii podle BBC působí britské speciální jednotky. Nová syrská armáda to popírá

Bojové jednotky v Sýrii má oficiálně jen Rusko (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Bojové jednotky v Sýrii má oficiálně jen Rusko (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Británie má podle stanice BBC přímo v Sýrii bojové pozemní jednotky. Štáb britské veřejnoprávní televize je vyfotil na jihovýchodě Sýrie. Byly na základně, kterou využívá takzvaná Nová syrská armáda, cvičená vojenskými poradci ze Spojených států a Británie. Ti jsou podle oficiálních míst ozbrojení jen pro potřeby sebeobrany.

Britské jednotky byly na záběrech BBC pořízených v červnu ozbrojené odstřelovacími puškami, těžkými kulomety a protitankovými střelami. Zajišťovaly okolí syrské základny at-Tanaf u hranic s Jordánskem a Irákem. 

Základnu využívá Nová syrská armáda v boji proti džihádistům. V létě ji několikrát krátkodobě ovládl i samozvaný Islámský stát. Bombardovalo ji i ruské letectvo - podle listu Wall Street Journal ale až poté, co se Britové z místa stáhli. 

Mluvčí Nové syrské armády BBC potvrdil, že Britové i Američané jeho kolegům pomáhají s výcvikem i výzbrojí. Bojové nasazení západních vojáků popřel. 

Britské ministerstvo obrany operace speciálních jednotek odmítlo komentovat s tím, že jejich nasazení podle britských zákonů nemusí schvalovat parlament. 

V minulosti se objevily spekulace i o nasazení amerických speciálních jednotek, Pentagon to popřel. Bojové jednotky v Sýrii má oficiálně jen Rusko. To o vojenskou pomoc požádal prezident Bašár Asad. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace