Zprávy → Blízký východ12. srpna  2016 v 21:22  

Vůdce afgánské odnože Islámského státu je mrtvý, zabil ho americký dron

Americký dron RQ-4 Global Hawk - Foto: U.S. Air Force

Americký dron RQ-4 Global HawkFoto: U.S. Air Force

Americký dron údajně zabil vůdce samozvaného Islámského státu, operujícího v Afghánistánu a Pákistánu. Informovalo o tom afghánské velvyslanectví. Americká armáda zprávu o smrti velitele Hafize Saeeda Khana dnes potvrdila.

"Mohu potvrdit, že vůdce Hafiz Saeed Khan společně se svými dalšími veliteli a vojáky zemřel po náletu amerického dronu,“ řekl afghánský ambasador Omar Zakhilwal. 

Není to poprvé, kdy byl Khan prohlášen mrtvým. Minulý rok afgánská tajná služba také tvrdila, že je po smrti. Tato zpráva se však nikdy nepotvrdila. Mluvčí americké armády médiím v pátek sdělil, že o zprávách ví, ale nejsou ověřeny. Později ale smrt islamistického velitele potvrdil. 

Čtěte také: Její útěk za IS sledoval celý svět. Teď je jedna z britských školaček po smrti

Americká armáda už dříve v letošním roce zabila významného představitele radikálních islamistů. V květnu pomocí dronů usmrtila Akhtara Mansoura, vůdce teroristické organizace Talibán. 

Islámský stát se dříve v tomto týdnu přihlásil k útoku na nemocnici v pákistánském městě Quetta, při kterém zahynulo 74 lidí. Pákistánská odnož Talibánu zároveň přiznala, že se na masakru také podílela. 

Autor:  Ondřej Patrovský,  Reuters

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace