Zprávy → Blízký východ4. října  2016 v 15:48  

Vysmál se Erdoganovi, teď si může oddechnout. Německá prokuratura přestala stíhat satirika

Satiriik Jan Böhmermann - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Franz Richter

Satiriik Jan BöhmermannFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Franz Richter

Německá prokuratura zastavila trestní stíhání satirika Jana Böhmermanna kvůli posměšné básni o Erdoganovi. Nejvyšší turecký představitel požadoval umělcovo potrestání. Úřad státního návladního v Mohuči v úterý podle agentury DPA v souvislosti s tímto případem oznámil, že satirikovu „trestnou činnost nelze s potřebnou jistotou prokázat".

Komik vulgární básní Erdogana zesměšňoval ve vysílání veřejnoprávní televizi ZDF. Turecká diplomacie trvala na tom, aby se případem zabývala justice. Německá vláda se zahájením trestního stíhání vyslovila souhlas

Kancléřka Angela Merkelová rozhodnutí zdůvodnila tím, že o porušení zákona má rozhodovat státní zastupitelství a soud, nikoli vláda.  

Ve své básni německý komik Jan Böhmermann nezkritizoval jen poměry v Turecku, ale využil i samoúčelné vulgarismy k zesměšnění tureckého prezidenta. Tematizoval velikost jeho přirození i údajnou citovou náklonnost k domácím přežvýkavcům. 

Urážení orgánů a zástupců cizích států je sice v Německu trestné, paragraf 103 trestního zákoníku je ale reliktem z 19. století a v posledních desetiletích se vůbec neuplatňoval.  

Zákony pro stíhání trestného činu urážky orgánů nebo představitelů cizího státu vyžadují, aby stát, jehož představitel byl uražen, přímo požádal o potrestání a aby se stíháním vyslovila souhlas právě německá vláda. 

Autor:   ČTK,  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace