Zprávy → Blízký východ5. října  2016 v 23:35  

Washington ostře kritizoval Izrael za nové osady na Západním břehu

Izraelská osada na palestinském Západním břehu - Foto: Štěpán Macháček

Izraelská osada na palestinském Západním břehuFoto: Štěpán Macháček

Spojené státy mimořádně ostře kritizovaly svého izraelského spojence za plány na budování nových židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Takový krok podle Washingtonu poškozuje vyhlídky na mír a protiřečí slibům, které prý USA z Izraele dostaly. Tel Aviv kritiku odmítl jako nepatřičnou.

Bílý dům a ministerstvo zahraničí USA „ostře odsuzují“ rozhodnutí Izraele pokračovat v plánu na budování osad „hluboko uvnitř Západního břehu“, uvádí se v prohlášení Washingtonu. 

„Od izraelské vlády jsme přitom dostali veřejné ujištění, které je s tímto záměrem v rozporu,“ řekl novinářům prezidentský mluvčí Josh Earnest. „Pokud jde o vztahy dobrých přátel, jsme v tomto ohledu vážně znepokojeni,“ dodal mluvčí. 

Výhrady USA vyvolává nová etapa budování osady Šilo na Západním břehu. Podle Washingtonu jde o nový projekt, který se realizuje přesto, že premiér Benjamin Netanjahu slíbil opak. 

Nové osady, nebo jen rozšíření jedné stávající? 

Podle Izraele naopak o nový projekt nejde. Jedná se prý jen o rozšíření stávající osady, která je na půl cesty mezi Ramalláhem a Nábulusem. „Projekt bude vybudován v rámci existující osady Šilo a nezmění její hranice,“ uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo zahraničí. 

Židovské osady na okupovaném území jsou podle agentury AP velmi rozsáhlé, což osadníkům umožňuje budovat v jejich rámci nové a nové projekty, aniž by se vystavili kritice za rozšiřování svých pozemků. 

Americká vláda s takovou praxí nesouhlasí. Podle Washingtonu nově budovaná osada propojí síť židovských sídel na Západním břehu a palestinské území fakticky rozdělí. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace