Zprávy → Blízký východ17. října  2016 v 02:13  

Začala klíčová bitva proti Islámskému státu. Irácké jednotky útočí na Mosul

Jednotky kurdských pešmergů před zahájením útoku na Mosul - Foto:  Reuters

Jednotky kurdských pešmergů před zahájením útoku na MosulFoto:  Reuters

Irácké jednotky zahájily ofenzívu proti takzvanému Islámskému státu v iráckém Mosulu. Oznámil to místní premiér Hajdar Abádí. Mosul je nejvýznamnějším městem, které islamisté na severu Iráku kontrolují. Přípravy na boj o jeho znovudobytí trvaly několik měsíců.

„Nadešla naše chvíle. Velké vítězství je na dosah,“ oznámil ve státní televizi zahájení útoku irácký premiér Abádí. 

Islamisté Mosul okupují zhruba dva roky a vytvořili pod ním síť podzemních tunelů. Irácké jednotky podporují Američané i iráčtí kurdové. 

Americký ministr obrany Ash Carter v pondělí nazval zahájení operace za osvobození Mosulu "rozhodujícím momentem kampaně", která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Carter také řekl, že věří, že Iráčané extremisty porazí a osvobodí Mosul a zbytek Iráku od radikálních ozbrojenců. Mezinárodní koalice vedená USA je podle něj připravena Iráčanům v boji pomoci. 

„Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci,“ komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na svém twitterovém účtu. 

„Dnes jsem vyhlásil začátek heroické osvobozovací operace," oznámil irácký premiér v televizi obklopen vysokými iráckými důstojníky. Podle BBC uvedl, že do města vstoupí jen vládní jednotky. Brigádní generál Hajdar Fadl agentuře AP řekl, že ofenzivy se zúčastní přes 25 tisíc vojáků. 

V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo již v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek. V pondělí ráno po oznámení iráckého premiéra byla podle agentury AP už v okolí města slyšet sporadická střelba. 

Čtěte také: Iráčané se snaží dobýt poslední baštu Islámského státu. Začala bitva o klíčový Mosul

Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje v roce 2014. Není jasné, kolik obyvatel žije ve městě nyní. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien ale dnes oznámil, že v souvislosti s ofenzivou v Mosulu je ohrožen 1,5 milionu lidí. 

Osvobozovací operace v Mosulu má být podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003. Tehdy byla zahájená invaze, která svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna. 

Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700 tisíc lidí. Jen v prvních dvou týdnech po zahájení bojů očekávají humanitární organizace, že z města uprchne asi 200 tisíc lidí. 

Ještě před zahájením ofenzívy irácké letouny shodily nad Mosulem infomační letáky. Mezitím irácké jednotky obsadily strategické silnice a odřízly město od zásobování. 

Jednotky kurdských pešmergů před zahájením útoku na Mosul - Foto:  Reuters

Autor:  Martin Balucha, Kristina Roháčková,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace