Zprávy → Blízký východ20. září  2016 v 17:44  

Západní břeh Jordánu zachvátila vlna násilností. Izrael zaznamenal devět útoků za pět dní

Před rokem začaly útoky palestinských „osamělých vlků“ na izraelské civilisty a vojáky - Foto:  ČTK/AP,  Mahmoud Illean

Před rokem začaly útoky palestinských „osamělých vlků“ na izraelské civilisty a vojákyFoto:  ČTK/AP, Mahmoud Illean

Východní Jeruzalém a palestinská území se potýkají s vlnou nepokojů. Izraelští vojáci na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelili mladého Palestince, který na ně zaútočil nožem. Za posledních pět dní je to už několikátý podobný incident. Opakuje se scénář z loňského podzimu.

Nejnovější útok se stal východně od Hebronu na Západním břehu Jordánu. O všem informovala izraelská armáda. Podle ní vojáky napadl mladý Palestinec během bezpečnostní prohlídky u vstupu do palestinského města Baní Naím. Podle tamního starosty byl útočníkem 16letý místní mladík Ísá Mahmúd Tarajra. 

V posledních dnech takových útoků znovu přibývá. Za pět dní po devíti incidentech zemřelo šest útočících Palestinců a pět Izraelců bylo zraněno. Opakuje se tak série násilností z loňského podzimu, kdy jen během října izraelská armáda zaznamenala 75 útoků. Za jediný měsíc tehdy zemřelo 10 Izraelců a 68 Palestinců. Většinou poté, co zaútočili na izraelské vojáky nebo civilisty, nejčastěji s pomocí nožů nebo aut. 

Čtěte také: USA podepsaly dohodu o rekordní vojenské pomoci Izraeli ve výši 38 miliard dolarů

V některých případech se ale ukázalo, že zastřelení Palestinci u sebe zbraně neměli a někdo je k nim nastražil až později. Loni násilnosti následovaly po sporech o Chrámovou horu v Jeruzalémě, letos takový zjevný důvod chybí. Izraelská média přesto znovu mluví o nové vlně násilností. 

Američtí senátoři proti Obamovi 

S izraelsko-palestinským konfliktem souvisí i nejnovější výzva 88 amerických senátorů. Ti se v petici obrací na prezidenta Baracka Obamu, aby na půdě OSN vetoval jakoukoli jednostrannou rezoluci, která by se týkala izraelsko-palestinského konfliktu. 

Senátoři z obou amerických politických stran se obávají, že by z Valného shromáždění OSN v New Yorku mohly případně vzejít návrhy na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Trvají také na tom, že jediným řešením konfliktu je jednání mezi Izraelci a Palestinci, a ne ujednání diplomatů v OSN. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace