Zprávy → Člověk22. října  2010 v 10:19  

Zásadní dílo analytické psychologie Červená kniha vyšla v češtině

psaní - ilust. obr. - Foto:  Comstock Images

psaní - ilust. obr.Foto:  Comstock Images

Zhruba od poloviny října je v Česku k dostání zásadní dílo psychoanalytika Carla Gustava Junga Červená kniha. V češtině dosud nevyšlo. Ostatně cesta k jakémukoli vydání byla velmi složitá.

Po Jungově smrti v roce 1961 rukopis ležel několik desítek let ve švýcarském bankovním trezoru a rodina jej odmítala zveřejnit, protože zápisky považovala za příliš intimní. 

 

Šéfredaktor nakladatelství Portál Zdeněk Jančařík ve Světě o deváté

Vložit na svůj web

Až loni Červená kniha vyšla ve Spojených státech. Zásluhu na tom má britský historik lékařství Sonu Shamdasani, který dnes u příležitosti českého vydání navštíví Prahu. 

Jungovu Červenou knihu vydalo nakladatelství Portál a jeho šéfredaktor Zdeněk Jančařík ve Světě o deváté vysvětlil, jak se podařilo Sonu Shamdasanimu přemluvit Jungovy dědice, aby svolili k vydání Červené knihy. 

„Nebylo to vůbec lehké, přemlouval je vlastně 13 let.“ Jančařík také uvedl, že knihu překládali čtyři lidé a publikace obsahuje i zasvěcený komentář. 

Kniha vznikala zhruba od roku 1913 v době, kdy bylo Jungovi 38 let. Byl už tehdy úspěšný, a přesto čelil apokalyptickým snům a vizím a údajně slyšel hlasy. Záznam jeho cesty po vnitřním světě, příběh o hledání ztracené duše, doprovázené obrazy, které sám nakreslil. 

Jančařík také připomněl, že v díle Jung dal průchod svým emocím a fantazii. „Je z toho fantastické literární i výtvarné dílo.“
 

Autor:  Martina Mašková  (mam), Milan Kopp  (mkp)
Pořad: Svět o deváté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace