Zprávy → Člověk17. října  2016 v 06:00  

Běhání v zimě může výrazně posílit imunitu. Je ovšem třeba dbát na oblečení

Běžec - Foto: Fotobanka Profimedia

BěžecFoto: Fotobanka Profimedia

Hodně lidí se chce začít hýbat, ať už kvůli hubnutí, nebo zlepšení kondice. Nakonec ale najde milion výmluv, proč nezačít. S blížící se zimou je to třeba u běhání chlad a sníh. Právě běh v tomto období ale může zocelit organismus. Pro tenhle druh pohybu totiž ani neexistuje nevhodné období.

Běhat se dá v podstatě v každém ze čtyř ročních období. Jednou z podstatných věcí, na kterou by neměli začínající a nezkušení běžci zapomínat, je oblečení. 

„Oblékáme se jako cibule, máme na sobě víc tenčích vrstev. Ta první by rozhodně měla být z funkčního materiálu, který od těla odvede vlhko. Pokud si někdo vezme bavlnu, zmrzne, protože na sobě bude mít mokrý hadr,“ radí běžecký kouč Michal Vítů. 

 

V zimě se oblékáme jako cibule, máme na sobě víc tenčích vrstev, připomíná běžecký trenér Michal Vítů. Lidé by neměli zapomínat na pokrývku hlavy a rukavice

Vložit na svůj web

Nejsvrchnější vrstvy by pak měly být z materiálů proti větru a dešti. Zakryté by ale mělo být prakticky celé tělo. „Lidi hodně zapomínají obalit si hlavu a ruce, to znamená vzít si čepici a rukavice. Těmito tělesnými částmi totiž uniká z těla strašně moc tepla,“ připomíná Vítů. 

Zdůrazňuje také výběr odpovídajících a kvalitních bot. Vybavení může mít začínající běžec sebelepší, pokud ale nemá vůli a výdrž, je mu vlastně k ničemu. Trénovat musí člověk pravidelně, ze začátku třeba i kombinovat běh a chůzi tak, aby byl kontinuální. 

Na začátku tréninku se má běžec zahřát rozklusáním a na konci protáhnout. „V zimě by měly být delší, volnější běhy, kdy se člověk moc nezadýchává tak, že dýchací ústrojí zaměstnává minimálně. Na zimě je dobré i to, že se člověk naučí výborně dýchat nosem. Dýchat v tom období ústy není nejpříjemnější,“ ví zkušený trenér. 

Začínající běžci by si v zimě měli uvědomit, že jim zpočátku hrozí nachlazení. Na druhé straně pokud to tělo překoná, organismus se tím podle Vítů zocelí: „V zimě se rodí nejen kondice, forma a osobáky, ale i imunita.“ 

Autor:  Mirko Vasić  (mva), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace