Zprávy → Člověk5. října  2015 v 18:46  

Cenu Vize 97 dostal americký profesor historie Timothy Snyder

Americký historik Timothy Snyder se svatovojtěšskou berlou pro laureáta ceny Vize 97. Tu mu v Praze předala bývalá první dáma ČR Dagmar Havlová (vpravo) - Foto:  ČTK

Americký historik Timothy Snyder se svatovojtěšskou berlou pro laureáta ceny Vize 97. Tu mu v Praze předala bývalá první dáma ČR Dagmar Havlová (vpravo)Foto:  ČTK

Cenu Vize 97, kterou uděluje Nadace Dagmar a Václava Havlových, letos dostal Timothy Snyder. Americký historik a profesor na Yaleově univerzitě, který se věnuje dějinám střední a východní Evropy, dnes převzal ocenění v kostele sv. Anny na Pražské křižovatce z rukou Dagmar Havlové.

Snyderova kniha Krvavé země – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem z roku 2010 byla mezinárodním bestsellerem. 

Nadace Dagmar a Václava Havlových se mu rozhodla udělit cenu i za to, že ve své práci rozebírá i nedávnou českou minulost. 

„Výrazným způsobem překračuje tradiční rámec historického bádání, navíc v kontextu židovské otázky, které se zásadním způsobem dotýká také České republiky,“ popsal ředitel nadace Vangelis Zingopis.  

Snyder na sebe upozornil i ve spojitosti s děním na Ukrajině. Ve svých článcích a přednáškách otevřeně oponuje výrokům a činům ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Toto téma Snyder otvírá i ve své nejnovější knize s názvem Černá zem, která by v Česku měla vyjít na konci října.  

„Příběh začíná nám dobře známou historií Československa, kdy si Hitler vyzkoušel destrukci státu. Paralela se nabízí – to, co se děje dnes na Ukrajině, ukazuje, že jsou určité vzorce a mechanismy, které se opakují,“ uvedl Viktor Bezdíček z nakladatelství Paseka.  

Snyder, který mluví pěti a čte dokonce v deseti jazycích, si pro Prahu připravil projev v češtině. 

V něm mimo jiné přiznal, že jeho dílo ovlivnily i myšlenky bývalého českého prezidenta, konkrétně prý třeba Havlův názor, že změna musí začít u zdánlivě bezmocného jednotlivce. 

Timothy Snyder - Foto:  Český rozhlas

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace