Zprávy → Člověk18. března  2016 v 15:18  

Čeští vědci popsali, jak rakovinné buňky dokáží přežít chemoterapii

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity odhalili, proč se vrací rakovina (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity odhalili, proč se vrací rakovina (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity popsali, jak dokáží rakovinné buňky přežít chemoterapii. Může za to slučování buněk v lidském těle. Nové poznatky mohou přispět k vývoji účinnější léčby.

„Je to tak, že asi u 30 procent pacientů se to onemocnění vrací. A tento mechanismus, který my jsme popsali a zdokumentovali, je tím mechanismem, kterým vlastně ty buňky přežívají, a poté, kdy se pacient jakoby uzdraví, tak se to onemocnění vrací v ještě mnohem agresivnější formě,“ uvedl vědeckého týmu Michala Masařík v rozhovoru pro Český rozhlas. 

Vědci zkoumali nádorové buňky karcinomu prostaty. Díky speciálnímu holografickému mikroskopu zachytil proces slučování buněk. O něm už dříve věděli, připisovali mu však jiný efekt. 

 

O nových poznatcích ohledně rakovinných buněk mluvil šéf výzkumného týmu z brněnské Masarykovy univerzity Michal Masařík

Vložit na svůj web

„Dříve se myslelo, že tento proces vede k eliminaci nádorových buněk, nicméně my jsme popsali a potom ověřili pomocí molekulárně-biologických technik, že opravdu tento mechanismus buňky využívají aktivně k tomu, aby přežily nepříznivé prostředí organismu v době chemoterapie,“ doplnil Masařík. 

Poznatek nyní vědci budou testovat u dalších typů rakovinných buněk. V budoucnu by mohl vést k účinnější léčbě. Podle Masaříka by to mohlo vypadat tak, že léčba bude více „personalizovaná“. 

„To znamená, že bude šitá na míru konkrétnímu pacientovi,“ dodal Masařík. 

Autor:  Tereza Chlubná

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace