Zprávy → Člověk8. září  2016 v 08:55  

Christie's bude dražit předměty Ronalda Reagana, nabízí i podepsaný kus Berlínské zdi

Bývalý americký prezident Ronald Reagan s manželkou Nancy - Foto:  Reuters

Bývalý americký prezident Ronald Reagan s manželkou NancyFoto:  Reuters

Známá aukční síň Christie's plánuje netradiční dražbu. K mání budou předměty spojené s bývalým americkým prezidentem Ronaldem Reaganem, který se mimo jiné proslavil tím, že se před vstupem do politiky živil jako filmový herec. Nejkurióznějším kusem v dražbě je asi kus Berlínské zdi, která dlouhá léta rozdělovala východní a západní Berlín.

Úlomek z Berlínské zdi podepsaný Ronaldem Reaganem nebude levný. Aukční síň cenu předběžně odhaduje na v přepočtu čtvrt až půl milionu korun. 

Berlínská zeď byla symbolem studené války mezi Východem a Západem. Rozdělila tisíce německých rodin, které se dlouhá léta nemohly volně dostat z jedné části Berlína do druhé. V létě roku 1987 se v Berlíně Ronald Reagan při projevu obrátil na sovětského vůdce Michaila Gorbačova se slavným výrokem: Pane Gorbačove, zbourejte tuhle zeď. 

K slavnému pádu zdi nakonec došlo až o dva roky později 9. listopadu 1989, při kterém lidé začali slavit a bariéru hromadně rozebírat. Její kusy a úlomky se pak dostaly do celého světa. 

Většina bariéry je už dávno odstraněná. Na několika místech ale betonové bloky zůstaly, aby připomínaly minulost. Známá je část zvaná East Side Gallery na severním břehu Sprévy. 

Reaganova aukce nabízí ale i další kousky. Například vlastnoručně podepsaný míč na americký fotbal. Je to odkaz na prezidenta Reagana ve filmu z roku 1940, kde bývalý herec hrál fotbalovou hvězdu. 

V nabídce ale budou také knihy, které prezident vlastnil, nebo dvojice lehce nevkusných růžových křesel, ve kterých v Bílém domě sedával se svou ženou Nancy. Obě aukční síň nabízí za 1500 dolarů. 

Nechybí ale například ani dary, které Ronald Reagan získal od slavných osobností. Například stříbrný pohár od bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové s nápisem “s láskou od Margaret a Denis Thatcher“ nebo obrazy a další předměty od zpěváka a herce Franka Sinatry. 

Autor:  Martin Balucha,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace