Zprávy → Člověk8. listopadu  2016 v 06:00  

Kdo získá Cenu Michala Velíška? Za hrdinství je nominován i 17letý student z Kazachstánu

Zavražděný reportér Michal Velíšek s manželkou (archivní foto) - Foto:  ADRA

Zavražděný reportér Michal Velíšek s manželkou (archivní foto)Foto:  ADRA

Nadace ADRA v úterý pojedenácté udělí Cenu Michala Velíška za mimořádné hrdinství. Ocenění je pojmenované po televizním střihači, který se v roce 2005 zastal napadené ženy na Karlově náměstí v Praze. Útočník po něm vystřelil a Velíšek v nemocnici následně zemřel. Jejich hrdinství letos vyneslo nominaci třem kandidátům.

Mezi kandidáty na Cenu Michala Velíška patří 24letá Kristýna Kovaříková. Nominovaná je za to, že pomohla ženě, kterou napadl její partner. Útočníka zneškodnila pepřovým sprejem. 

Lidé hlasují i pro 50letého Jana Dryáka z Prahy. Chtěl pomoct řidiči autobusu s agresivními cestujícími a nakonec sám skončil se zraněním v nemocnici. 

Čtěte také: Musel jsem jednat, asi to byl pud sebezáchovy, říká Zemanem vyznamenaný hrdina z Uherského Brodu

Třetím nominovaným je cizinec - Nuriman Kaliev, sedmnáctiletý student z Kazachstánu. „Na ulici viděl, jak nějaký muž bije a škrtí dívku. Chtěl jí ukrást mobil. Nuriman neváhal a běžel dívce pomoci,“ popsala příběh z loňského října Iva Fundová-Macková z nadace ADRA, která ceny uděluje. 

Loni ocenění získal například Jan Rom z Trutnovska, který pomohl z hořícího auta dvěma mladým lidem. Dalším oceněným byl Jiří Nesázal. Za to, že se postavil střelci v Uherském Brodě, ho 28. října vyznamenal i prezident Miloš Zeman. 

Cenu Michala Velíška může získat každý, kdo se neživí jako profesionální záchranář. 

Autor:  Tereza Chlubná

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace