Na prevenci nádoru prsu se letos zaměří Světový den boje proti rakovině

Svět si dnes připomíná den boje proti rakovině. Pacientů s onkologickým onemocněním rychle přibývá, v Česku se podle oficiálních statistik nový případ objeví v průměru každých osm minut. Jednou z nejrozšířenějších forem je celosvětově rakovina prsu. Přitom právě ta se dá relativně úspěšně léčit. Je ale potřeba nechat se včas vyšetřit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samovyšetření prsu (ilustrační foto)

Samovyšetření prsu (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Malou bulku v levém prsu si nahmatala paní Jiřina před pár lety:

„První co mě napadlo – rakovina. Takže jsem se bála, ale po vyšetření u pana primáře jsem měla zase naději, že to bude dobré.“

Bulka byla v jejím případě cysta, se kterou si lékaři snadno poradili. Stovky žen ale podobné štěstí nemají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nádory prsu letos zaměřuje Liga proti rakovině hlavní část svých osvětových akcí. Více v reportáži Evy Rajlichové

Podle posledních dostupných čísel odhalí lékaři ročně u Češek na sedm tisíc nádorových onemocnění prsu. To je v porovnání se světem skoro dvojnásobek. Podobně vysoká čísla hlásí také Belgie:

„V Belgii proběhla osvětová kampaň. Screeningová mamografie je využívaná ještě ve vyšším procentu než u nás, takže záchyt je vyšší. Proto se může stát, že za pár let, aniž by se změnil počet výskytu, tak zas spadnou na úplně jiná místa podle toho, ve které zemi se zase zlepší mamární screening,“ vysvětluje předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Rakovina nemusí být děsivá. Podívejte se, jaká je prognóza u konkrétních diagnóz

Číst článek

Rakovinou prsu přitom mohou onemocnět i muži. „Karcinom prsu u mužů tvoří asi jedno procento všech hlášených karcinomů, je to stokrát méně než u žen.“

Ať už pak lékaři zvolí jakoukoli formu léčby, zásadní je přijít včas. Potvrzuje to i Naděžda Vojáčková, která se specializuje na léčbu lymfatického edému - nepříjemného otoku paží, který se právě po léčbě nádoru prsu může objevit:

rakovina prsu | Foto: Fotobanka Profimedia

„Čím je šetrnější terapie, to znamená čím je ten nádor zachycen v tom ranějším stadiu, tím vyžaduje potom mírnější zásah v rámci prsu, tak v rámci lymfatických uzlin v podpaží. A to je velmi důležité.“

Otok paží je způsoben zásahem operací do lymfatických uzlin a cév, případně radioterapií.

Důležitost prevence si uvědomují i zdravotnické pojištovny. Třeba Všeobecná zdravotní pojištovna začíná v těchto dnech v rámci osvěty rozesílat pozvánky na screening rakoviny střeva a konečníku, děložního čípku a prsu - dostane je 1,5 milionu klientů.

On #WorldCancerDay, find out how #WeCanICan prevent many cancers https://t.co/nE5eKKvXAn pic.twitter.com/KcDUalIZAW— United Nations (@UN) 4. Únor 2016

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme