Zprávy → Člověk16. srpna  2016 v 10:31  

Přijde čas, kdy se moravská vína objeví ve vinotékách po celém světě. New York Times vychvalují Moravu

Moravské vinice - Foto: Filip Jandourek

Moravské viniceFoto: Filip Jandourek

Nádherné barokní paláce obklopené malebnými kopečky a úhledně upravenými vinohrady, tak prestižní americký deník New York Times popisuje jižní Moravu a valtickou oblast. Ospalé pohraniční městečko s bohatou historií se po prolomení drátů železné opony proměnilo ve vyhledávanou destinaci.

Deník nešetří chválou na víno, krajinu ani na obyvatele. Místní nadšenci a sběratelé se o kvalitu vín zasloužili, i když to po zestátnění za komunismu nebylo jednoduché. 

„Komunisté vědomě i nevědomě nebyli velcí fanoušci vína,“ říká v reportáži vinař Petr Očenášek. Státem řízený vinařský průmysl dovolil vinařům používat pro osobní potřebu jen zlomek z hroznů a staleté poznatky o vínu na Moravě se málem vytratily. Vinaři uchovali své nejlepší ročníky v rozsáhlé síti historických sklepů, která se stále rozšiřuje a používá dodnes. 

„Morava má jedny z nejpozoruhodnějších vinic, které jsem kdy viděl,“ říká Mike Mazey, australský vinař, který se přestěhoval na Moravu před dvanácti lety. Australan žije v Brně a dojíždí do Valtic, kde místním vinařům dává lekce angličtiny a dělá porotce při vinařských soutěžích. 

A právě na soutěžích svět moravská vína objevuje. Úspěchy zaznamenala valtická vína v roce 2009 i 2010. „Od té doby, co jsem přijel, udělali čeští vinaři obrovské kroky kupředu. Jsou ochotni podstoupit velké oběti, aby získali vyšší kvalitu vín,“ dodal Mazey. 

„Moravští vinaři si schovávají nejhorší víno pro Pražáky,“ žertuje Australan a přibližuje soupeření Moravy s hlavním městem. Svou reportáž ale končí list optimisticky – přijde čas, kdy se moravská vína objeví ve vinotékách po celém světě. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace