Zprávy → Člověk4. září  2016 v 10:38  

Proč lidé nejčastěji umírají na kardiovaskulární choroby? Odpověď hledá nová studie

Chronické selhání srdce podle údajů kardiologické společnosti ročně postihne 400 tisíc Čechů (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Chronické selhání srdce podle údajů kardiologické společnosti ročně postihne 400 tisíc Čechů (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Srdeční a mozkové příhody zabijí každoročně desítky tisíc Čechů. Nemoci oběhové soustavy jsou podle dlouhodobých zdravotnických statistik nejčastější příčinou úmrtí i v celé Evropě. Lékaři z pražské Thomayerovy nemocnice se teď snaží zjistit, proč to tak je.

Chronické selhání srdce podle údajů kardiologické společnosti ročně postihne 400 tisíc Čechů. Zejména starší ročníky by proto neměly zanedbávat pravidelné kontroly. 

„Jednou za dva roky k lékaři, krevní odběry, měření tlaku. Prevence nabývá na významu po 50. roku věku,“ zdůraznil už dřív předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský. 

I přes kvalitnější zdravotní péči umírá podle lékařů na infarkty a mozkové příhody stále velký počet lidí. „Asi je to dáno spíš faktory životního stylu, než bezprostřední léčbou. I zde se ovšem rýsuje v posledních letech dramatický vývoj k lepšímu,“ naznačuje Jan Bruthans z pražské Thomayerovy nemocnice. 

Potvrdit to mají i závěry nové expertní studie. Zapojí se do ní pacienti z devíti okresů, teď na podzim z Pardubicka. 

Autor:  Iveta Vávrová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace