Zprávy → Člověk28. srpna  2016 v 17:50  

V Indonésii možná žije nejstarší člověk na světě. Podle záznamů mu je 145 let

Titul nejstaršího člověka zatím patří Francouzce, která zemřela ve 122 letech (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Titul nejstaršího člověka zatím patří Francouzce, která zemřela ve 122 letech (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Nejstarším člověkem na světě má být 145letý Indonésan Mbah Gotho. Jeho vysoký věk potvrdily také oficiální dokumenty, podle kterých se narodil v prosinci roku 1870. Na smrt se prý začal připravovat už v roce 1992, ale i 24 let poté je stále naživu. O kuriózním případu informoval britský server The Telegraph.

Mbah Gotho, pravděpodobně nejstarší člověk na světě, přežil už všech svých deset sourozenců, čtyři manželky, a dokonce i jeho děti. Kolem sebe má už jen svá vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata. 

Ačkoliv je jeho věk pozoruhodný, Gotho lokálním novinám řekl, že jediné, co chce, je umřít. Poslední tři měsíce potřebuje pomoc s koupáním i jezením a dál rychle slábne. 

Oficiální dokumentace Indonésana jeho vysoký věk potvrzuje. Podle úředních záznamů se narodil 31. prosince 1870. 

Svůj čas prý tráví posloucháním rádia, protože jeho zrak už není dostatečně dobrý k sledování televize. Na otázku televizní stanice Liputan 6, jaký je recept na dlouhověkost, odpovídá, že jde jen o trpělivost. 

Podle jednoho z jeho vnuků se Mbah Gotho připravuje na smrt už přes 20 let, a v roce 1992 si dokonce koupil náhrobní kámen. Jeho rodina mu navíc už připravila také místo na hrob nedaleko hrobu jeho dětí. 

Pokud se podaří jeho vysoký věk ověřit, stane se tak nejstarším člověkem v historii. Rekord zatím drží Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela ve svých 122 letech, v době smrti byla tedy o 23 let mladší, než je nyní Indonésan Gotho. 

Existuje mnoho lidí, kteří v minulosti tvrdili, že rekordní věk Francouzky Calmentovoé překonali. Jedním z nich je také James Olofintuyi z Nigérie, který tvrdí, že mu je 171 let, a Dhaqabo Ebba z Ethiopie, který říká, že mu je 163 let. 

Autor:  Dominika Píhová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace