Zprávy → Člověk9. ledna  2017 v 22:33  

Zemřel Zygmunt Bauman, jeden z nejuznávanějších poválečných sociologů

Zygmunt Bauman (archivní foto) - Foto:  Narodowy Instytut Audiowizualny, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Zygmunt Bauman (archivní foto)Foto:  Narodowy Instytut Audiowizualny, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Ve věku 91 let zemřel polský sociolog Zygmunt Bauman. Informovala o tom polská média s odvoláním na jeho partnerku Aleksandru Kaniaovou. Jeden z nejuznávanějších sociálních vědců 20. století žil posledních 46 let ve Velké Británii. Bauman se zabýval především otázkami moderní společnosti a vytvořil koncept takzvané tekuté modernity.

„Moji milí, Zygmunt odplynul do tekuté věčnosti dnes, 9. ledna 2017. Rozloučili jsme se s ním v domě v Leedsu v nejbližším kruhu rodinném," sdělila médiím Aleksandra Kaniaová v narážce na zřejmě nejznámější Baumanův sociologický koncept tekuté modernity. 

Polský sociolog židovského původu Zygmunt Bauman se narodil v roce 1925 v Poznani. Po okupaci Polska nacistickým Německem uprchl do Sovětského svazu. 

Po válce působil na varšavské univerzitě, než přišel rok 1968. Poté byl z Polska doslova vyhnán, nebyl sám. Spolu s ním odcházeli mnozí jiní polští vzdělanci, kteří se potom stali chloubou evropského filozofického, estetického a sociologického myšlení. Bauman nejprve odešel do Izraele a poté do Velké Británie, kde žil od roku 1971 až do své smrti. 

Holokaust, změny ve společnosti a tekutá modernita 

Ve svých pracích se mimo jiné věnoval holokaustu. Zkoumal proměny naší společnosti ve druhé polovině 20. století a souvislosti mezi holocaustem a modernitou.  

Mezi jeho díla patří například Modernita a holokaust, která vyšlo v roce 1989. Vysvětluje v ní holocaust jako důsledek naprosto racionálního uvažování moderní společnosti. Jeho kniha Myslet sociologicky je pak na řadě škol používána jako jedna ze základních učebnic této společenské vědy. 

Zemřel Zygmunt Bauman, jeden z nejuznávanějších poválečných sociologů - Foto:  ČTK

Zemřel Zygmunt Bauman, jeden z nejuznávanějších poválečných sociologůFoto:  ČTK

Bauman také jako první použil pojem tekutá modernita, popsal tak společenské změny. Podle polského sociologa je v tekuté modernitě společnost proměnlivá, individualizovaná, konzumní a globalizovaná.  

„V tekutě moderním životě neexistují žádná pevná pouta, a pokud si je dočasně vytváříme, musí být jen volná, aby mohla být za změněných okolností opět rozvázána, co nejrychleji a co nejsnáze," psal Bauman ve svém díle. 

Bauman měl velmi blízko k českým univerzitám a vědeckým institucím. Pražská Karlova univerzita mu v roce 2002 udělila svůj nejvýznamnější čestný akademický titul, doctor honoris causa. Mimo jiné ho získal za mimořádné zásluhy o rozvoj světové sociologie v oblasti zkoumání životních strategií, morálky a odpovědnosti dnešního člověka. 

Sociologickému ústavu Akademie věd pak Bauman věnoval svou soukromou knihovnu. Opakovaně také vystoupil na pražské mezinárodní konferenci Fórum 2000. 

Autor:  Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace