Zprávy → Člověk23. srpna  2016 v 07:34  

'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář - Foto: Filip Jandourek

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef BečvářFoto: Filip Jandourek

Problematice žen v armádě se věnuje další z pravidelných výstav, které se konají před budovou Generálního štábu Armády České republiky na Vítězném náměstí. Tato se jmenuje Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava se nevěnuje jen ženám, které sloužily nebo ještě stále slouží v armádě, ale také těm ženám, které se podílely na domácím odboji nebo které za války trpěly v koncentračních táborech. 

Slavnostního zahájení se zúčastnila mimo jiných právě veteránka druhé světové války a jedna z nejmladších účastnic bojů u Dukly Věra Biněvská Holuběva. 

 

'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě. Tématem se zabývala Evelyna Kulíšková

Vložit na svůj web

„Hrozné vzpomínky. Dokud jsem neviděla raněné nebo zabité, tak se mně zdálo, že válka nic není. Slyšíš, jak ta mina letí - ona zpívá tak protivně, nepříjemně - a když jsem viděla, jak vypadají ti chudáci…To byla hrůza," vzpomíná na válku osmašedesátiletá veteránka. 

Na svou padesátiletou službu v armádě vzpomínala také Věra Perlingerová. Ta se během své kariéry vypracovala až na velitelství letectva a dělala také poradkyni náměstka tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. 

„Tu nejvýraznější vzpomínku mám, že se mi v tom kolektivu mužů podařilo dobře vyjít,“ říká plukovnice ve výslužbě, podle které byl pojmenovaný jeden z radarů pro řízení letového provozu. 

Ženy neslouží jen v tradičních rolích 

Výstava autorů Jindřicha Plachého a Jindřicha Marka z Vojenského historického ústavu se však nevěnuje jen minulosti. Věnuje se také ženám v současné armádě. 

Mimo jiných třeba i plukovnici Janu Růžičkovou. Ta svou kariéru začala u výsadkářů v Chrudimi. „V podstatě jsem tam byla jednou z prvních žen, které k té jednotce nastoupily." 

Bývalá armádní mluvčí a nynější vedoucí Kanceláře náčelníka Generálního štábu se účastnila také několika zahraničních misí. Poprvé jela v roce 2000 do Bosny, kde sloužila půl roku. 

Tento pobyt jí změnil život. „Člověka pohled na utrpení a bídu jiných lidí poznamená, změní. Obrátí se mu hodnotový žebříček." Na otázku, jestli jí nějaký okamžik zůstal v paměti, odpovídá: „Určitě nezapomenu na děti, které jsme tam potkali, a které byly postižené. Bosna byla hodně zaminovaná, takže děti při svých hrách vstupovaly do minových polí a přicházely o končetiny. A potom, když ty děti potkáte, tak to samozřejmě na vás zapůsobí." 

K myšlence výstavy, že ženy jsou někdy odvážnější než muži, říká: „Já bych to řekla trošku jinak. Žena mnohdy - obzvláště v uniformě - musí vynaložit o něco větší úsilí než její mužští kolegové, aby dokázala, že něco umí." 

Roli žen v armádě a v boji obecně zdůraznil během zahájení také náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Podle jeho slov slouží v armádě skoro 3 tisíce žen. Některé z nich i u bojových útvarů. 

„V současné armádě ČR, v níž ženy tvoří 13 procent, nejsou začleněny pouze v tradičních ženských odbornostech u spojařů či zdravotníků a v administrativě. Běžně se účastní i náročných a nebezpečných zahraničních operací," řekl Bečvář. 

Autor:  Evelyna Kulíšková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace