Brno-střed má přes 500 prázdných bytů, přichází o dva miliony měsíčně

Městská část Brno-střed přichází měsíčně o víc než dva miliony korun kvůli prázdným nájemním bytům. Problém není ani tak jejich umístění jako špatná vybavenost: záchod na chodbě nebo absence tekoucí vody. Důvodem je fakt, že do nich město v minulosti neinvestovalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa neobydlených bytů v Brně. Vyzkoušejte interaktivní verzi uvnitř článku.

Mapa neobydlených bytů v Brně. Vyzkoušejte interaktivní verzi uvnitř článku. | Foto: Marcel Šulek

Na začátku září bylo neobsazených 556 ze zhruba 4 500 bytů v majetku Brna-střed. Městská část dlouhodobě přichází o 2,1 až 2,4 milionu korun měsíčně. Vyplývá to z tabulky volných bytů, kterou Český rozhlas od městské části získal.

Sloupce cena za metr a cena celkem jsme doplnili na základě pravidel pronájmu, platí pro standardní byty. U bytů snížené kvality je cena o 7 až 10 korun nižší.

Téměř polovina prázdných bytů se nachází v katastrech Zábrdovice a Trnitá, nejčastěji v okolí Bratislavské ulice. Městská část je proto nabízí za nižší cenu – zatímco v centru města stojí nájem za metr čtvereční 88 korun, v obou méně atraktivních lokalitách je to 66 korun. Pronajímat byty se městské části přesto nedaří.

„Problém s volnými byty leží primárně v tom, že potřebují menší nebo spíš větší opravu,“ vysvětluje radní Svatopluk Bartík. „Jde prostě o nevyhovující byty. Podfinancovanost bytových domů odhadujeme na cca 3 až 4 miliardy.“

Donedávna městská část problém nechávala na budoucích nájemnících. Ti si byt měli opravit sami. „Problém byl ale ve kvalitě a leckdy i rozsahu rekonstrukce,“ pokračuje Bartík. „Proto teď měníme přístup a byty si opravujeme z rozpočtu radnice.“

Podobný problém řeší i sousední Brno-sever. Podle dat ze sčítání obyvatel je v této městské části dlouhodobě neobydleno 308 z 6655 bytů. I tady se velká část volných bytů koncentruje v Zábrdovicích.

„Jako stavař odhaduju, že Brno-sever má deficit v opravách a údržbě kolem dvou miliard korun,“ upozorňuje místostarosta této městské části Rostislav Hakl. „Jde o to, že bychom potřebovali jednu miliardu teď. Postupně ale rekonstruujeme i s tím, co máme.“

Ghetta jsou tam, kde chybí základní vybavení bytů

Data ze sčítání obyvatel ukazují, kde volné byty jsou a jaká je jejich kvalita. Levá mapa je obarvena podle procenta neobydlených bytů (tmavší = víc volných), pravá mapa podle kvality bytů (tmavší = víc bytů se sníženou kvalitou). V obou mapách jsou podbarveny pouze bloky, kde městu nebo některé městské části patří alespoň stovka nájemních bytů.

Podobnost vybarvení obou map znamená jediné: dlouhodobě neobydlené byty jsou v místech se sníženou kvalitou bytů. Často chybí tekoucí voda, záchod nebo koupelnu obvykle sdílí několik bytů. Například náměstí Republiky, kde je nejvíc prázdných bytů, má pětinu bytů bez vlastní koupelny a vlastního záchodu.

Jsou to tedy byty se strukturálními problémy, které nevyřeší jednoduchá rekonstrukce ani nízký nájem. Problémy bydlení v těchto oblastech jsou dlouhodobé a vyplývají z nezájmu o zlepšení stavu. Dokud bytové domy neprojdou zásadní přestavbou, půjde stále o problémové oblasti.

S tím ostatně souhlasí i místostarostka Michaela Dumbrovská z Brna-střed. „Přes 150 volných bytů je před uzavřením nájemní smlouvy, na druhé straně stejný počet bytů je ve stavu, kdy je nelze pronajmout. Chce to celkovou rekonstrukci celého bytového domu.“

Co se týče brněnských ghett, je Dumbrovská optimistická. „Dříve byly problematické celé ulice: Bratislavská, Cejl, Francouzská. Nyní se sem dostávají investice, takže problém už je spíš s konkrétními domy.“

Opačný pól: velké a drahé byty

Prázdné jsou ale nejen špatně zařízené byty; stejný problém má městská část s velkými byty v centru města. Ty se často nedaří zabydlet kvůli vysoké výměře, a tedy vysokému nájmu.

Data ovšem ukazují, že tenhle problém tak palčivý není. Nepronajatých bytů nad 100 metrů čtverečních, u kterých se nájem pohybuje přes 8 tisíc korun, eviduje Brno-střed zhruba třicet. Cena 88 korun za metr, kterou od nájemníků požaduje, sice v Brně patří k těm vyšším, ale není nijak neobvyklá; Brno-jih chce v nově pronajímaných bytech 100 korun za metr, Žabovřesky 90 a Židenice 85 korun.

Marcel Šulek, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme