Zprávy → Data6.10.2014 10:00  

Kde je největší zájem o místo v zastupitelstvu? Najděte si svou obec

Třebovle na Kolínsku - obecní úřad (ilustrační foto) - Foto: Jana  Huzilová

Třebovle na Kolínsku - obecní úřad (ilustrační foto)Foto: Jana Huzilová

V interaktivní mapě můžete prozkoumat složení kandidátek pro komunální volby ve všech obcích ČR. Výchozí zobrazení ukazuje, kde je nejvíce zájemců o jedno místo v zastupitelstvu, a kde naopak horko těžko složili aspoň jednu úplnou kandidátku.

Pomocí přepínače vlevo nahoře si můžete do mapy promítnout další data: poměr mužů a žen či koncentraci kandidátů s různými akademickými tituly - pro úspěch kandidátky v komunálních volbách je totiž klíčové, za koho se rozhodnou kandidovat respektované místní elity, především lékaři. 

Vyhledávací pole vlevo dole slouží k nalezení obce, která vás nejvíce zajímá. Kliknutím na její obrys na mapě zobrazíte kompletní soupisku kandidátů. Můžete ji dále třídit a filtrovat podle věku, povolání či stranické příslušnosti. 

Z mapy je na první pohled zjevné, že čím je město větší, tím je poptávka po místech v zastupitelstvu silnější. Zatímco například v Hradci Králové soutěží o jeden mandát patnáct kandidátů, v sousedních Předměřicích nad Labem jsou to jen dva. 

Jaké je vysvětlení? To nejjednodušší, které nás hned napadne: Čím větší město, tím vyšší rozpočet, o jehož přerozdělování zastupitelstvo rozhoduje. Jsou tu ovšem i další důvody. Obce v České republice jsou neobyčejně malé. Zatímco v roce 1990 jsme měli 4100 samostatných obcí, nyní jich je 6253. Skoro osmkrát lidnatější Německo má obcí dvojnásobek. Tři čtvrtiny českých obcí mají méně než tisíc obyvatel, a nemají tudíž předpoklady pro to, aby se v nich rozvinula politická konkurence. 

 

Interaktivní mapu s podrobnými informacemi o kandidátkách v jednotlivých obcích představil datový novinář Jan Cibulka.

Vložit na svůj web

Podle politologa Václava Bubeníčka nemusí být tento "apoliticko-demarchistický model" obecní politiky nutně nezdravý. Občané se spíš chovají rozumně a efektivně: neztrácejí sílu a čas politickými boji, na obsazení zastupitelstva se předem dohodnou a v obci je pak jediná kandidátka, často se stejným počtem kandidátů, jako je míst v zastupitelstvu. Takových obcí letos v Česku napočítáme 679, například Višňovou na Jindřichohradecku nebo Drnek na Kladensku. O fenoménu obcí s jedinou kandidátkou hovořil minulý týden zajímavě také pražský politolog Petr Jüptner v podcastu Na přetřes

Vážnější je situace v obcích, kde je zájemců o práci v zastupitelstvu méně než míst na obecním úřadě. Takové obce musí volby odložit, a pokud se zastupitele najít nepodaří, hrozí jim zánik či ztráta samostatnosti. Letos jsme takových obcí napočítali 34, například Podlešín u Kladna, Ždírec u Havlíčkova Brodu či Prodašice u Mladé Boleslavi. 

Na základě počítačové analýzy kandidátek jsme pro vás připravili seriál reportáží, které uslyšíte v posledním týdnu před volbami ve vysílání Českého rozhlasu, a také další články a vizualizace pro novou rubriku Data na webu zpravy.rozhlas.cz. 

Už minulý týden se reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana vypravil do dvou obcí, kde mají letos čistě ženské kandidátky. Celkově je z letošních 228 tisíc kandidátů do obecních zastupitelstev žen necelá třetina, přesně 32,3 procenta. 

Autor:  Marcel Šulek, Jan Boček, Jan Cibulka, Petr Kočí

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace