Zprávy → Divadlo11. listopadu  2016 v 13:59  

Brněnské divadlo Radost uvedlo pohádku Kubula a Kuba Kubikula. Režíroval ji muzikant Tomáš Kočko

Role Kuby v podání Jiřího Daniela - Foto: Divadlo Radost

Role Kuby v podání Jiřího DanielaFoto: Divadlo Radost

Novou inscenaci pohádky Kubula a Kuba Kubikula od Vladislava Vančury v osobitém podání režiséra Tomáše Kočka nastudovalo divadlo Radost v Brně. Představení plné loutek, písniček a tance je určené dětem od čtyř let. Inscenace, která zapojuje děti do děje a loutky přecházejí v živé herce a zase naopak, je první Kočkovou dramatizací.

Hra pro tři herce vypráví známý příběh medvědáře Kuby Kubikuly a jeho neposedného medvěda Kubuly, kteří se skamarádí s kovářovou dcerou Lízinkou. Aby přestal medvídek zlobit, vymyslí si Kuba strašidlo Barbuchu, které v přestavení ztvární několik loutek i herec Pavel J. Riedl. S medvídkovým strachem totiž roste i samotný Barbucha. 

Muzikant Tomáš Kočko - Foto: Tomáš Kočko

Muzikant Tomáš KočkoFoto: Tomáš Kočko

Na konci 55minutového představení plného různých dobrodružství se Barbucha změní na hodného psíka. Kubikula v podání herce Jiřího Daniela se začne učit kovářem a Stanislava Havelková jako Kubula začne chodit do školy. 

'Vančura byl výzva' 

"Mám rád kvalitní literaturu s pěknou češtinu, které je dnes málo. Zdramatizovat Vančuru pro mě byla výzva. Snažil jsem se co nejpřirozeněji propojit svůj text s původním Vančurovým," řekl novinářům Kočko. 

V představení zazní Kočkova autorská hudba, ke které napsal i texty. Hudba se vymyká autorově ostatní tvorbě, v pohádce se totiž objeví písničky téměř v irském duchu, zazní ukulele a píšťaly. 

"Chtěl jsem, aby se písničky líbily a zároveň nebyly triviální. Aby si je děti s sebou z divadla odnesly, součástí je proto i tradiční Holka modrooká, kterou děti znají a mohou si ji společně zazpívat," uvedl Kočko.
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace