Zprávy → Divadlo4. října  2016 v 19:41  

Divadlo Járy Cimrmana uvedlo hru Psaní do nebe. Na jeviště se symbolicky vrátil Smoljak

Divado Járy Cimrmana letos slaví 50 let. V Praze představilo hru v netradičním formátu - Psaní do nebe - Foto: Martin Svozílek

Divado Járy Cimrmana letos slaví 50 let. V Praze představilo hru v netradičním formátu - Psaní do nebeFoto: Martin Svozílek

Ladislav Smoljak se symbolicky vrátil na jeviště legendárního žižkovského Divadla Járy Cimrmana. V komponovaném večeru s názvem „Psaní do nebe" stojí vedle herců Smoljakova fotografie v životní velikosti. Režisér 15 cimrmanovských představení zemřel před šesti lety. Spoluautor veseloher Zdeněk Svěrák propojuje ukázky z her úryvky dopisu, který Smoljakovi „do nebe" napsal při příležitosti 50. výročí divadla.

Na cimrmanovskou novinku „Psaní do nebe" reagovali diváci napříč generacemi nadšeně. Představení bylo poskládáno z krátkých scének z jednotlivých her.  

Fanoušci velikána českých dějin měli opravdu z čeho vybírat. Mezi ukázkami se na scéně odehrály úryvky z her Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí severního pólu, Blaník, Záskok nebo z nejstarší cimrmanovské hry Akt, tam došlo i na tanec a zpěv. 

 

Pražské Divadlo Járy Cimrmana si k padesátinám nadělilo hru v netradičním formátu. Premiéru mělo představení Psaní do nebe

Vložit na svůj web

Průvodní slovo obstaral Zdeněk Svěrák fiktivním dopisem Ladislavu Smoljakovi, a nahradil tak tradiční schéma, kdy po vědeckém semináři následuje jedna z Cimrmanových her. 

Svěrák v psaní svému životnímu hereckému a režisérskému kolegovi líčí historii divadla nebo příchod nových kolegů. S vtipem bilancoval například i období, kdy divadlo muselo bojovat s cenzurou minulého režimu. 

Ladislav Smoljak nakonec z nebe se svým letitým kolegou mluvil. „A vy tam nahoře pijete?“ ptal se s pohledem vzhůru Zdeněk Svěrák. 

Ve hře Psaní do nebe se ale vzpomínalo i na Jana Kašpara a Pavla Vondrušku. Svěrák připomněl jejich poslední společné chvíle na jevišti. Jeden ze služebně nejstarších herců Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner hraní bez zesnulých kolegů popsal stručně: „No tak jednou větou to řeknu, chybějí nám.“ 

Čtěte také: Oslavy 50 let českého génia na Tanvaldsku zakončila hra Cimrman v říši hudby

A hned po generální zkoušce shrnul své pocity z „Psaní do nebe" i herec Marek Šimon: „Myslím si, že to diváci přijali a líbilo se jim to. Možná byli nejdřív trochu rozpačití ze světel a kamer. Hrálo se nám to trochu s trémou, co tomu diváci řeknou. Přece jenom je to komponovaný večer dílem veselý a dílem takový vzpomínkový na ty, co nás opustili. Doufejme, že to mělo úspěch." 

Do konce letošního roku bude záznam z představení vysílat Česká televize.  

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace