Zprávy → Divadlo16. srpna  2013 v 21:09  

Donutil a Krajčo z Národního divadla odcházejí, ostatní herci výpovědi stáhli

Richard Krajčo ve Figarově svatbě v ND - Foto: Národní divadlo, Martin Špelda

Richard Krajčo ve Figarově svatbě v NDFoto: Národní divadlo, Martin Špelda

Všichni herci z Národního divadla nakonec neodcházejí. Sezona první české scény je tak zachráněna. Oznámil to umělecký šéf činohry Michal Dočekal, který celý týden přemlouval opory souboru ke stažení výpovědí. Herci je podali na protest proti odvolání ředitele Jana Buriana. Ten už je ale opět ve funkci.

Sedmnáct lidí, kteří podle Dočekala vnímali výpověď jako protestní akt, svoji výpověď stáhlo. Dvě výrazné tváře se mu ale zastavit nepodařilo. Po 22 letech končí kmenový člen souboru Miroslav Donutil. 

V divácky nejnavštěvovanějších kusech jako je Sluha dvou pánů, Věc Makropulos a Revizor bude hrát externě. „Moje rozhodnutí k odchodu z Národního divadla už zrálo delší dobu, po všech veletočích, které se s Národním divadlem v poslední době děly,“ vysvětlil. 

 

O situaci v Národním divadle mluvil na Radiožurnálu umělecký šéf činohry Michal Dočekal

Vložit na svůj web

„O konkrétních podmínkách budeme ještě jednat. Nicméně ani Miroslav Donutil se již do stálého angažmá nevrátí, čili nebude to jednoduché. Pokud se dohodneme, bude nadále v Národním divadle hostovat,“ doplnil Dočekal. 

Definitivní odchod ale potvrdil Richard Krajčo. Ještě vystoupí v Richardu III. a ve Figarově svatbě, pak divadlo tyto tituly stáhne z repertoáru. 

„Musím bohužel říci, že Richarda Krajča v inscenacích nenahradí nikdo. Není pravda, že každý je nahraditelný. Richard III. a Figarova svatba jsou inscenace, které se budou hrát naposledy v říjnu a tím skončí,“ řekl Dočekal, který je zároveň režisérem inscenací. 

Richard Krajčo Dočekalovi řekl, že odchází z Národního divadla, které má rád. V divadle zůstává David Prahař, Saša Rašilov, Jan Dolanský a členkou souboru zůstává i Eva Salzmanová. „V této kauze jsme nebyli nijak domluveni a každý naprosto postupoval za sebe,“ řekla Salzmanová. 

Podle divadelní publicistky Marie Reslové měly události kolem odvolání ředitele Jana Buriana a jeho znovudosazení do funkce i svá pozitiva. „Pozici Jana Buriana to vlastně posílilo,“ uvedla s tím, že krize v divadle by měla být dneškem zažehnána. 

Autor:  Michaela Vetešková  (miv)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace