Zprávy → Divadlo22. ledna  2015 v 14:20  

Inscenace Odsun!!! se pokouší odhalit bílá místa v naší historické paměti

Ze zkoušky inscenace Odsun!!! - Foto:  ČTK

Ze zkoušky inscenace Odsun!!!Foto:  ČTK

Ostravští divadelníci vyrazili před časem do terénu a přímo v Sudetech hledali inspiraci pro svou novou hru. Jak její název "Odsun!!!" napovídá, mapuje hlavně dramatické události po druhé světové válce a také jejich následky. Hru pro Národní divadlo moravskoslezské napsali Dagmar Radová, Marek Pivovar a režisér Ivan Buraj.

Drama Odsun!!! nesleduje pouze historické události po konci 2. světové války. Ukazuje také, jak jednoduše můžeme v životě odsunout to, co je nám zrovna nepohodlné – například partnera, stárnoucí rodiče nebo i celé vesnice kvůli plánované těžbě. 

Hra má celkem tři dějové i časové roviny, přičemž každou z nich ztvárnil jeden z autorů. Podle Ivana Buraje ale dohromady tvoří kompaktní celek. 

 

Ostravští divadelníci připravili inscenaci Odsun!!!, která má dnes premiéru. Zajímala se o ni redaktorka Kateřina Daňková

Vložit na svůj web

„První dvě spojuje motiv jednoho domu v Sudetech; jsou to dvě časové vrstvy. První se odehrává od roku 1938 až do odsunu Němců v roce 1945 a druhá časová vrstva zobrazuje osudy už české rodiny, která tam žije v naší současnosti,“ přibližuje Buraj. 

Třetí vrstvu pak tvoří jednání vesnické rady, která těsně po skončení války rozhoduje o tom, jak naloží s německými sousedy. Zasedání vychází ze skutečných dokumentů a divák ho sleduje ze záznamu na velkém projekčním plátně. 

„Nám šlo o to, aby se všechna témata, která se tady otevřou, potom zhodnotila v té české rodině, kde všechny ty motivy a témata nabydou jakoby té plné šířky,“ dodává spoluautorka hry Dagmar Radová. 

A stejným způsobem naplňuje Odsun!!! i celou divadelní trilogii, která se pokouší odhalit bílá místa v naší historické paměti. 

Tématem hry je (nejen) vysídlení sudetských Němců po 2. světové válce - Foto:  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace