Rudé trenky na jevišti. Husa na provázku představí v Praze hru "Včera jsme to spustili"

Počin skupiny Ztohoven, která namísto prezidentské standarty vyvěsila nad Hradem rudé trenýrky, má dohru nejen v soudních síních, ale také v divadelním světě. Herci z brněnské Husy na provázku přijedou představit do sídla pražské právnické fakulty operetu, jež vychází mimo jiné z citací příslušného trestního spisu. Představení bude předcházet diskuse s právníky, sdělila organizátorka akce"Trenky na Právech" Aneta Doušová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové skupiny Ztohoven stáhli na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky

Členové skupiny Ztohoven stáhli na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky | Foto: Ztohoven

Tři členové Ztohoven vyměnili standartu za trenýrky v září 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí, že vlajku rozstříhali a rozdali lidem. Čelí za to obžalobě z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, za což jim hrozí až tři roky vězení. Podle žalobkyně mimo jiné poškodili hradní střechu. Soud se k případu vrátí počátkem dubna.

Opereta v 'bazénu'

Již 14. února však kauza ožije v atriu právnické fakulty, kterému studenti říkají bazén. Opereta v režii Vladimíra Morávka s názvem "Včera jsme to spustili" tam bude mít svou pražskou premiéru. Divadelníci předtím hru uvedli pouze jednou, a to v rámci brněnského říjnového festivalu "Málo bylo Havla!". Autoři se inspirovali nejen soudním spisem, ale i "vášnivými reakcemi občanů České republiky". Herci z Husy na provázku ztvárňují role jako Ztohoven, Prezident Zeman, Vyšetřovatelé, Pravda vítězí, Masaryk na koni, Havel v blahé paměti, Láska neopravdivá či Sbor Čechů.

Odsouzením Ztohoven za trenky na Hradě by mohl vzniknout totalitní precedent, řekl soud

Číst článek

Při diskusi nazvané "Chceme rudé trenky nad Hradem?" se před divadelním představením sejdou bývalý předseda Senátu Petr Pithart, prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, člen katedry trestního práva pražské právnické fakulty Vladimír Pelc a expert na mediální právo, advokát Aleš Rozehnal. Budou se zamýšlet nad otázkou, zda byl skutek Ztohoven trestným činem nebo přestupkem, či svobodným vyjádřením názoru uměleckou formou.

Děním kolem prezidenta Zemana se nechalo inspirovat například i zlínské divadlo, které nastudovalo divácky úspěšný kabaret "Ovčáček čtveráček". Jeho derniéru bude příští týden přenášet řada kin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme