Zprávy → Divadlo13. října  2016 v 09:43  

Zemřel držitel Nobelovy ceny, italský spisovatel a režisér Dario Fo

Italský spisovatel a režisér Dario Fo - Foto:  Reuters

Italský spisovatel a režisér Dario FoFoto:  Reuters

Ve věku 90 let zemřel italský spisovatel a režisér Dario Fo, který získal v roce 1997 Nobelovu cenu. Ve čtvrtek to oznámila italská vláda.

Fo, který byl významným představitelem politicky zaměřeného divadla, navazoval na absurdní divadlo, přičemž jeho hry jsou čistě osobními fraškami s vážným podtónem. Za svůj život napsal Fo asi 70 her. Mezi nejznámější z nich patří Náhodná smrt anarchisty, Archandělé nehrají biliár a Měl dvě pistole s černýma a bílýma očima. 

Nobelovu cenu získal podle příslušného výboru jako "dědic středověkých kejklířů, který pranýřuje moc a obnovuje hodnoty utlačovaných". 

"Se smrtí Daria Foa přišla Itálie o jednoho z největších představitelů divadla, kultury a občanského života v zemi," uvedl italský premiér Matteo Renzi, který se podle agentury Reuters přitom sám stal terčem literátova ostrého jazyka. 

Tvorbu Foa znají i milovníci divadla v Česku. Například Divadelní spolek Kašpar uvedl jeho představení Za vším vězí ďábel, v Dejvickém divadle se zase hrála jeho Mysteria Buffa. 

Fo rozděloval společnost 

Oscarový herec a režisér Roberto Benigni označil Foovu smrt za velkou ztrátu a zesnulého spisovatele za „výjimečného, inovativního a nenapodobitelného autora a chloubu země“. 

Ne všichni však na politického satirika budou vzpomínat v dobrém. „Vždycky jsem ho považoval za někoho, kdo násilně rozděluje společnost,“ řekl Renato Brunetta ze strany Forza Italia poté, co se dozvěděl, že Fo zemřel. Dodal, že nechce být pokrytec a proto přiznává, že dramatika neměl rád. 

Pozitivně na zesnulého dramatika zřejmě nebude vzpomínat ani bývalý premiér Silvio Berlusconi, jenž se stal námětem Foovy politické satiry z roku 2003 nazvané v překladu Dvouhlavá Anomálie. V ní se Fo zabýval konfliktem zájmů u politika, který je zároveň nejbohatším mužem Itálie a vlastní obchodní firmy i mediální společnosti. Hra si podle AP položila i otázku: Co by se stalo, kdyby se polovina Berlusconiho mozku nahradila půlkou mozku ruského prezidenta Vladimira Putina.  

Fo, známý svou politickou a společenskou satirou, zesnul podle italských médií v milánské nemocnici, kam byl přijat před 12 dny. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace