Zprávy → Divadlo21. dubna  2016 v 09:45  

Zuska v New Yorku uvede společné představení s americkou umělkyní Jen Shyu

Petr Zuska - Foto: Jan Sklenář

Petr ZuskaFoto: Jan Sklenář

Po dvou letech se na taneční scénu vrací choreograf a umělecký šéf baletu Národního divadla Petr Zuska, a to hned za oceánem. V Českém centru v New Yorku má dnes večer premiéru experimentální představení z cyklu Pražsko-newyorských efektů. Petr Zuska v něm spojuje síly s americkou umělkyní Jen Shyu. Po premiéře ve Spojených státech poputuje představení i do Prahy.

Dva umělci ze dvou zemí, čtyři hudební nástroje a jeden společný prostor. Tak vypadá laboratoř v srdci New Yorku, ve které za pouhých deset dnů vzniklo originální představení. 

Pro choreografa a uměleckého šéfa baletu Národního divadla Petra Zusku i jazzovou zpěvačku, skladatelku a tanečnici Jen Shyu je to jeden velký experiment. „Je to celé o hledání srdce a zároveň o životě člověka,“ říká Petr Zuska. 

 

Společné představení Petra Zusky a americké umělkyně Jen Shyu představuje Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

Spolupráci s Jen Shyu si pochvaluje. „Druhý den jsme měli nastřelených 25 minut. Když to takhle půjde dál, bude z toho celovečerní film nebo Wagnerova opera,“ žertoval Zuska. 

Za unikátní zkušenost označuje představení i Jen Shyou. Intenzivní tvůrčí proces v rekordně krátkém čase umělkyně žertem přirovnává k rande naslepo nebo internetové seznamce. I ona potvrzuje, že v případě česko-amerického dua prý chemie fungovala okamžitě. 

Představení je podle Jen plné experimentů s netradičními strunnými nástroji, tělem, výrazem i měnícími se rolemi. Petr Zuska se představí i jako kytarista a zpěvák, oba pak v různých jazycích interpretují verše Jana Skácela. 

Sdílení hodnot 

Dostat umělce mimo hranice, ve kterých se běžně pohybují, je podle ředitelky Českého centra v New Yorku Barbary Karpetové jedním z hlavních cílů projektu. Stejně jako ukázat, že různé světy je možné propojovat. 

„Tento způsob propojování kultur vede k tomu, aby si lidé na obou stranách Atlantiku uvědomili, že máme mnoho hodnot, které sdílíme. Máme mnoho, co se ještě učit, vyměňovat a spolupráce je možná,“ říká Barbara Karpetová. 

Z New Yorku putuje představení do Washingtonu, 27. dubna ho budou v pražském Paláci Akropolis moct vidět i čeští diváci. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek),  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace