Neviditelný velvyslanec? Schapiro seděl 28. října na Hradě vedle mě, potvrdil německý diplomat

Do nejnovějšího sporu americké ambasády a Hradu se vložil německý velvyslanec. Diplomat potvrdil, že šéf amerického zastoupení v Česku Andrew Schapiro seděl na předávání státních vyznamenání 28. října vedle něj. Schapirovu přítomnost ve Vladislavském sále dokázal Zpravodajský server Českého rozhlasu už ve středu díky fotografii ze slavnostního večera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adrew Schapiro na oslavě 28. října 2016

Adrew Schapiro na oslavě 28. října 2016 | Foto: Ludvík Hradilek aktualne.cz

„Ano,“ odpověděl německý velvyslanec Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven na svém twitteru na dotaz, zda seděl 28. října vedle amerického velvyslance.

Vložil se tak do sporu mezi Hradem a Schapirem. „(Schapiro) se jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě,“ zkritizoval prezident Miloš Zeman ve středu při komentování amerických prezidentských voleb Schapira.

Schapiro nepřišel 28. října na Hrad, prohlásil Zeman. Ambasáda se brání, fotka jí dává za pravdu

Číst článek

Americká ambasáda však slova hlavy státu záhy popřela s tím, že Schapiro ve Vladislavském sále byl. Upozornila, že seděl vlevo vzadu právě vedle německého velvyslance.

Německá ambasáda ale ve středu odmítla informaci potvrdit, nebo vyvráti. Na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu tiskové oddělení pouze uvedlo, že se k celé situaci nemůže vyjadřovat.

Sám americký velvyslanec pak večer řekl, že 28. října na Hradě skutečně byl, stejně jako minulý a předminulý rok. „Když jsem to slyšel, tak jsem se tomu musel smát,“ okomentoval ve středu večer Schapiro v České televizi Zemanovo tvrzení. „Možná si mě pan prezident nevšiml, nebo na mě zapomněl, nebo byl zmatený,“ dodal ještě Schapiro.

Schapiro seděl na předávání vyznamenání vedle mě, potvrdil německý velvyslanec | Foto: Reprofoto Twitter

Německý velvyslanec Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven | Foto: Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze

Zpravodajský web Českého rozhlasu navíc z veřejně dostupných fotografií ze slavnostního večera zjistil, že Schapiro na Hradě skutečně byl.

Schapira musel pozvat sám Hrad, říká Špaček k údajné neúčasti velvyslance USA na předávání státních vyznamenání

Číst článek

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ale ještě ve středu přítomnost amerického velvyslance nadále popíral.

„Reakce současného velvyslance je zcela nepatřičná. Pan velvyslanec byl během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě zcela neviditelný. A co je důležité, pan prezident nyní věří v posun od ne zcela profesionálních postojů současného velvyslance. A já bych zařadil tuto reakci do těchto záležitostí. Jinými slovy řečeno, fotografie možná nějaká byla zveřejněna postskriptum, ale my jsme přítomnost pana velvyslance v žádném případě nezaznamenali," sdělil Českému rozhlasu Ovčáček.

Z neviditelného velvyslance si na twitteru udělala legraci i Schapirova manželka. „Někteří lidé se ptají, jestli má můj manžel schopnost stát se neviditelným. Ano má, ale jen když jde o domácí práce,“ uvedla Tamar Newbergerová na twitteru.

Andrew Schapiro při předávání státních vyznamenání na Pražském hradě dne 2016. | Foto: Ludvík Hradilek aktualne.cz

Zeman v projevu také také uvedl, že vztahy se Spojenými státy se po vítězství Trumpa zlepší. „A nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je třeba ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentovi republiky, kam má, nebo spíše nemá cestovat," dodal prezident.

Připomeňte si: Americký velvyslanec kritizoval Zemanovu cestu do Moskvy. Nesmí na Hrad, říká prezident

Číst článek

Narážel tak na roztržku mezi americkou ambasádou a Hradem na jaře 2015. Schapiro v březnu kritizoval Zemana kvůli tomu, že se chystal odletět do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války.

Velvyslanec tehdy upozornil, že český prezident by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie, což označil za „poněkud prekérní". Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat.

Prezident Zeman se ale proti jeho slovům ostře ohradil. „Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem," uvedl tehdy Miloš Zeman.

„Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené," dodal prezident.

Prezident Miloš Zeman při projevu ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem | Foto: ČTK

Zemanova slova ale někteří čeští politici odsoudili. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že reakce nebyla adekvátní. Jeho stranický kolega a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek to označil výrok za nešťastný a nepříliš diplomatický. Moskva ho naopak za vyjádření pochválila.

Hynek Kmoníček, o kterém se v poslední době mluví jako budoucím českém velvyslanci v USA, následně prezidentova slova mírnil.

„Bude-li potřeba bilaterálního jednání mezi velvyslancem Schapirem a Milošem Zemanem, až tato potřeba nastane, úkolem diplomacie bude otevřít dveře, které v této chvíli, v tomto okamžiku, na toto téma byly zavřeny," doplnil Kmoníček.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme