Přehledně: kastrace, facka lidem i důvody pro nehlasování. Co řekli politici o výjimce v registru smluv?

Vykastrování zákona, pokračování plýtvání veřejnými prostředky, potřeba odborného dohledu v dozorčích radách. To jsou některé reakce na odhlasování výjimky ze zákona o registru smluv pro státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Poslanecká Sněmovna ji ve středu schválila nejnižším možným počtem hlasů až napodruhé. První hlasování prohlásil za zmatečné předseda klubu sociální demokracie Román Sklenák, k druhému hlasování se pak tři poslanci za ČSSD vůbec znovu nepřihlásili.

Kvorum potřebné pro přijetí konečné podoby návrhu zákona se tak o jeden hlas snížilo a s 80 poslanci pro byla výjimka schválena. Jak poslanci hlasovali můžete vidět ZDE. Jeden z nepřihlášených poslanců Antonín Seďa z ČSSD pro Zpravodajský web Českého rozhlasu uvedl, že s návrhem tak, jak prošel, nechtěl mít nic moc společného. Další z nepřihlášených Jana Nytrová odmítla věc komentovat. S konečnou podobou nebyl nakonec spokojen ani předkladatel z KDU-ČSL Marian Jurečka, který chtěl původně výjimku pouze pro Budvar.

S argumentem Romana Sklenáka z ČSSD, že zveřejňování smluv činí státním podnikům v konkurenčním obchodním prostředí určité problémy, nesouhlasí koaliční ANO. Například ochrana obchodního tajemství státních podniků se podle hnutí dala řešit lépe, než vyjmutím ze zákona. Podle europoslance Pavla Teličky jsou výjimky nehorázností a fackou lidem. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek je označil za vykastrování zákona. „Lobbisté slaví,“ dodal.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

„Můj primární zájem bylo vyjmout národní podnik Budvar a to bylo naprosto klíčové pro mě. Pak jsem usoudil, že ještě nějaké pozměňovací návrhy, které se týkaly například vysokých škol, výzkumných ústavů, nebo svazku obcí, že tyto návrhy dává logiku podpořit, aby v těchto případech se to nevztahovalo a nemusely tyto instituce, které jsem jmenoval, dávat smlouvy do registru smluv.“

„Kdyby ten zákon neprošel, tak neprojde ani výjimka pro Budvar,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Jurečka.

Roman Sklenák (ČSSD)

Budvar dostal výjimku. Firmy vlastněné státem, kraji nebo obcemi nemusí zveřejňovat smlouvy

Číst článek

„My jsme z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyňali státní podniky, které jsou založeny pro průmyslové nebo obchodní účely a jsou tedy podnikatelskými subjekty, které se pohybují v tržním prostředí a to zveřejňování smluv jim činí v konkurenčním obchodním prostředí určité problémy.“

Antonín Seďa (ČSSD)

„Mně ani nešlo o to, abych snížil kvorum. Já jsem nesouhlasil s tím zákonem. To byl můj postoj. Mohl jsem buď hlasovat pro, to jsem nechtěl. Mohl jsem se zdržet. Kdybych to nepodpořil, to by byla asi nejčistší varianta, na druhou stranu jsem tím vyjádřil, že jsem s tím návrhem tak, jak prošel, nechtěl mít nic moc společného.“

Miroslav Kalousek (TOP09)

„My byli hrdi, že se ho (zákon) podařilo prosadit. Dnes ministr Jurečka podporován komunisty, ČSSD a ODS ho zručně vykastroval, takže se stal nefunkčním a je v podstatě zbytečný. Lobbisté slaví."

Jan Farský (TOP 09)

„S veřejnými prostředky se má nakládat veřejně a veřejná kontrola je tou nejefektivnější, protože už to registr smluv za svého fungování ukázal, že upozorňuje na různé nesoulady a nesmyslné utrácení a on to nejvíc ukázal i protože, některé útraty se dělají špatně, když víte, že je budete muset obhájit.“

Poslanci chtějí okleštit registr smluv. Omezí jeho fungování, varují neziskovky

Číst článek

Radek Vondráček (ANO), místopředseda Poslanecké sněmovny

„Jestliže nebude fungovat veřejná kontrola, protože jsou velké výhrady, co se týče ohrožení obchodního tajemství, tak ať tedy funguje aspoň důsledná kontrola vnitřní, v dozorčích radách. Chceme, aby to nebylo na nějakém trafikantském způsobu, ale aby to bylo jmenování odborné.“

Andrej Babiš (ANO), vicepremiér a ministr financí

„Poslanci hnutí ANO podporovali vrácení zákona do druhého čtení, aby se připravily přesnější a vyhovující pozměňovací návrhy, které by řešily problémy z praxe, které se objevily od účinnosti zákona. Když se to nepodařilo, hlasovali pro užitečné pozměňovací návrhy, ne pro vynětí státních podniků. Určitě se reálně existující problémy s obchodním tajemstvím firem daly řešit lépe, než to dopadlo. Teď budeme intenzivně prosazovat odborné jmenováni do dozorčích a řídících orgánu státních podniku."

Pavel Telička (ANO), europoslanec

„Výjimky z registru smluv pro státní podniky jsou naprostou nehorázností a fackou lidem. V nich je totiž největší důvod registrace."

Ivan Bartoš (Piráti)

„Je vidět, že žádná ze zaběhnutých politických stran systémovou korupci řešit nehodlá a nechce. Politici z ní totiž přímo nebo zprostředkovaně profitují. Korupce není nošení krabic s penězi, jak lidem může stále připadat. Jsou to především miliardové investice v zakázkách a smlouvách státních podniků, firem a úřadů, nad kterými chybí veřejná kontrola. Deklarovaný boj s korupcí tak opět končí fotečkou u podpisu Rekonstrukce státu a s odevzdáním voličova hlasu ve volbách.“

Michal Berg (Zelení)

„Plýtvání veřejných prostředků ve státních firmách bude za pomlaskávání ČSSD, ODS, KSČM a KDU-ČSL po malé pauze úspěšně pokračovat."

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme