Zprávy → Domácí14. listopadu  2016 v 10:47  

Advokát Oršula neuspěl ve sporu s Diag Human o výši odměny. Chtěl doplatit 20 milionů

Diag Human (ilustrační obrázek) - Foto: Emanuel Macoun

Diag Human (ilustrační obrázek)Foto: Emanuel Macoun

Právník Jiří Oršula nemá nárok na další miliony korun od společnosti Diag Human, kterou zastupoval ve sporu se státem. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Praze. Oršula v žalobě tvrdil, že od firmy dostal jen deset procent z vymožené částky namísto domluvených 30ti procent. Původně tak v žalobě žádal 45 milionů korun, pak sumu snížil na 20 milionů.

„Určitě je právně zajímavý, ale je chybný. Určitě budu podávat dovolání. Ten posun je dobrý v tom směru, že tu smlouvu ze dne 2. března 2001soud shledal za platnou. A velmi zajímavou konstrukcí došel k tomu, že přesto mi nic nenáleží,“ řekl Oršula Radiožurnálu. 

Právnička společnosti Diag Human rozsudek přivítala. Firma tvrdí, že žádná dohoda o odměně, která by byla závislá na vymožené částce, neexistuje. Diag Human vyplatila Jiřímu Oršulovi v roce 2003 za právní služby přes 32 milionů korun. 

Soud v rámci odvolacího řízení řešil žalobu Jiřího Oršuly na společnost Diag Human, která chtěla pro Česko zpracovávat krevní plazmu - nevyhrála ale v roce 1991 veřejnou soutěž a pak se se státem v rámci arbitrážního řízení soudila. Zastupoval ji právě Jiří Oršula. 

Pro Diag Human pracoval přes 5 let a tvrdí, že společnosti původní arbitráž vyhrál a zaslouží si dohodnutou odměnu a to 30 procent z vymožené částky, kterou stát firmě vyplatil - prý mu tedy patří asi 90 milionů korun. Dostal ale jen 32 milionů korun. 

Původně chtěl doplatit plnou cenu, pak ale částku snížil. Vrchní soud v Praze tedy projednával žádost o zhruba 20 milionů korun. Soud ale potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který loni v březnu Oršulovu žalobu zamítl.  

Autor:  Veronika Hlaváčová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace