Zprávy → Domácí19. října  2016 v 21:10  

Až 12 let vězení za podporu terorismu. Zpřísnění trestů schválila sněmovna

Novelu prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán - Foto: Prokop Havel

Novelu prosadil ministr spravedlnosti Robert PelikánFoto: Prokop Havel

Postihy za podporu terorismu budou zřejmě přísnější. Změny zavede podle požadavků mezinárodních organizací novela trestního zákoníku, kterou schválila Sněmovna zrychleně už v úvodním kole projednávání.

„Například u vycestování bude stačit, když prokážeme, že ten člověk cestoval do výcvikového tábora nějaké výcvikové skupiny. Už nemusíme prokazovat, co potom chtěl dělat. V tom je obrovský posun,“ uvádí příklad ministr spravedlnosti z hnutí ANO Robert Pelikán. 

Zákon mimo jiné zavádí jako samostatné trestné činy financování terorismu i jeho propagaci. Mezi dalšími novými trestnými činy je vedle podpory a propagace terorismu také vyhrožování teroristickým trestným činem a účast na teroristické skupině. 

Novela přísněji postihuje i loupeže, krádeže, zpronevěry, podvody nebo vydírání spáchané s úmyslem umožnit nebo usnadnit teroristický trestný čin nebo financování terorismu. 

Předloha teď míří k posouzení do Senátu. Počítá například s tím, že za veřejné schvalování spáchaného teroristického útoku bude pachateli hrozit 3 až 12 let vězení. 

Nutnost schválit předlohu zrychleně už v prvním čtení hájilo ministerstvo spravedlnosti možným zhoršením ratingu Česka a možným omezením nebo blokováním mezinárodních obchodů českých firem. Hrozilo, že finanční styky s ČR budou posuzovány jako rizikové. 

Autor:  Jana Čermáková, Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace