Zprávy → Domácí2. listopadu  2016 v 16:45  

Babiš má za 'parchanta' na adresu novináře zaplatit 50 tisíc, omlouvat se nemusí

Ministr financí Andrej Babiš označil Pavla Šafra za parchanta a psychopata - Foto: Filip Jandourek

Ministr financí Andrej Babiš označil Pavla Šafra za parchanta a psychopataFoto: Filip Jandourek

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má zaplatit šéfredaktorovi Svobodného fóra Pavlovi Šafrovi 50 tisíc korun za urážlivé výroky na jeho adresu. Omlouvat se mu na půdě sněmovny nemusí. Rozhodl o tom ve středu Okresní soud pro Prahu-západ. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Okresní soud vynesl rozsudek již podruhé. Proti původnímu verdiktu se odvolali Babiš i Šafr, jenž ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100 tisíc korun a omluvu. Soud Šafrovi přiznal polovinu požadované částky, omluvu však nikoliv. Původní verdikt zrušil odvolací soud. 

Soudkyně Simona Kačerová ve středu při zdůvodnění rozsudku uvedla, že v novém řízení byly doplněny důkazy na základě pokynů odvolacího soudu, které žádné velké změny nepřinesly. Novinář chce po Babišovi odškodnění, protože jej ministr financí opakovaně a veřejně označil za "psychopata" a "parchanta". 

Psychopat je v pořádku, parchant už ne 

Podle soudkyně je potřeba každý z výroků posuzovat zvlášť. Slovo psychopat bylo vysloveno v rámci sebeobrany a politické diskuse. „Je možné ho akceptovat jako projev kritiky a svobodný projev žalovaného," podotkla Kačerová. Slovo parchant naopak soudkyně považuje za urážku, která měla dehonestovat žalobce a mohla poškodit jeho čest. 

Šafr v žalobě požadoval také omluvu, kterou měl Babiš přednést ve sněmovně. Soud to zamítl kvůli tomu, že dolní komora nebyla místem, kde urážky padly. 

Šafr podal žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. Nelíbí se mu, že Babiš směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace