Zprávy → Domácí31. října  2016 v 12:19  

Brno ocenilo Bradyho symbolicky na Špilberku. Doufám, že jsme probudili demokracii, řekl pamětník holokaustu

Jiří Brady převzal v Brně od primátora Petra Vokřála pamětní list a medaili jako poděkování za svou osvětovou práci. Brady přežil holokaust a podával o něm celý život svědectví - Foto:  ČTK, Václav Šálek

Jiří Brady převzal v Brně od primátora Petra Vokřála pamětní list a medaili jako poděkování za svou osvětovou práci. Brady přežil holokaust a podával o něm celý život svědectvíFoto:  ČTK, Václav Šálek

Pamětník holokaustu Jiří Brady v pondělí převzal Pamětní list a medaili od primátora města Brna. Vedení města vybralo k slavnostnímu předání symbolicky hrad Špilberk jako náhradu za Pražský hrad, kam nebyl Brady na předávání vyznamenání pozván. Brno se rozhodlo ocenit Bradyho osvětovou činnost na podporu demokracie. O té také při ceremoniálu sám mluvil.

„To nejsou jen medaile a obraz a všechno možné. Nikdy se mi v životě nic takového nestalo a nikdy jsem nic takového nečekal. Ale mám radost, že ta demokracie tady přece jen žije, a doufám, že jsme ji probudili,“ řekl oceněný Brady. 

Během svého pobytu v ČR dostal Brady několik ocenění. Zpět do Kanady by měl odletět v úterý. 

Podnětem k řadě ocenění pro Bradyho se stal spor kolem neudělení státního vyznamenání tomuto pamětníkovi holokaustu. Aféru odstartovalo vyjádření ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle nějž mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že jeho příbuzného Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, jestliže se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou při jeho nedávné návštěvě ČR. Herman Zemanovi nevyhověl, Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. 

Čtěte také: Mišík, Vyskočil i Brady. Koho posluchači Českého rozhlasu nominovali na státní vyznamenání?

Hrad souvislost popírá. Bradyho následně ocenili premiér, sněmovna, některá města i olomoucká Univerzita Palackého. 

„Myšlenka předat ocenění panu Bradymu na hradě Špilberku má svoji symboliku. Je pro nás velkou ctí, že jsme ho mohli přivítat a předat mu list jako výraz úcty. Je pro nás vzorem," uvedl Vokřál. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace