Zprávy → Domácí30. října  2016 v 10:19  

Čechy nejvíce lákají adventní trhy v Drážďanech a Vídni. Zájezd si často kupují přes slevový portál

Vánoční atmosféra v sousedních zemích láká Čechy stále víc (ilustrační foto) - Foto: Jiří Čondl

Vánoční atmosféra v sousedních zemích láká Čechy stále víc (ilustrační foto)Foto: Jiří Čondl

Češi mají letos o zájezdy na adventní trhy větší zájem než loni. Podle slevových portálů vzrostl až o jednu třetinu. Vůbec nejčastěji lákají výletníky ozdobené stromky a stánky ve Vídni a Drážďanech. Nejen kvůli slavnostnější atmosféře, ale i kvůli nákupům vánočních dárků.

Do Drážďan letos pojede i 27letá Lucie Zindelová se svojí matkou. „Miluju Vánoce, takže to je hlavní důvod, proč chci zažít tu atmosféru, která v Čechách také je, ale je to něco jiného, než když jí člověk zažije v zahraničí,“ popisuje. 

Aby měla výlet jistý, koupila si voucher přes slevový portál už v půlce října. Za jednodenní zájezd autobusem z Prahy zaplatila necelých 350 korun. „Snažím se ušetřit a navíc si vybírám i cestovky, se kterými jsem byla už i v minulosti spokojená,“ říká. 

Větší zájem o výlety na adventní trhy v zahraničí potvrdily i slevové portály, které Český rozhlas oslovil. Třeba portál Pepa.cz, dvojka na tuzemském trhu, v letošním roce prodal už dva tisíce zájezdů, což je o třetinu víc než loni. 

Čtěte také: Mezi Čechy roste zájem o adventní výlety. Lákají Vídeň, Drážďany, Wroclaw či Budapešť

„Každoroční zájem je stále vyšší a vyšší, proto jsme začali spouštět prodeje už začátkem září,“ říká mluvčí portálu Jana Bačová. 

O třetinu víc voucherů než v loni prodal letos i konkurenční slevový portál Slevomat. Kromě oblíbených měst jako jsou Drážďany, Vídeň, Mnichov nebo Norimberk si zákazníci do svých internetových košíků naklikali i nové destinace. 

Marienberg - Advent - Foto: Ladislav Bába

„Klienti mají hodně rádi zájezdy do Schladmingu nebo do Mariacel, kde se každý večer konají čertovské slety, jmenuje se to krampuslauf. Mají to spojené i s tím zážitkem,“ vysvětluje specialistka na zahraniční cestování společnosti Klára Slámová. 

Zájezdy s cestovkami 

Oblibu Vánočních trhů v zahraničí potvrzuje i mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podle něj Češi nejčastěji vyráží do příhraničních měst v sousedních zemích. 

„V loňské sezóně odjelo na adventní trhy téměř tisíc autobusů, v předloňské sezóně skoro 1200 autobusů, a to na jednodenní nebo dvoudenní cesty. Těch cestujících může být i víc, protože někteří cestují třeba se svými zaměstnavateli nebo s kluby důchodců a podobně,“ tvrdí Papež. Zároveň ale dodává, že by lidé měli být u nákupů zájezdů na slevových portálech obezřetní. 

Čtěte také: Stále víc Čechů vyráží na vánoční trhy do zahraničí, nejčastěji do Německa

„Ti lidé si nekupují konkrétní zájezd, ale jakýsi voucher, musí si pak stejně všechno vyřídit a často se stává, že na ten konkrétní termín, v kterém chtějí jet, už nejsou místa a dochází pak k určitému zklamání. Na to by si lidé měli dát pozor,“ dodává. 

U cestovních kanceláří si Češi nejčastěji kupují jednodenní zájezdy do Vídně. „U jednodenních zájezdů se cena pohybuje v řádu několika set korun. V případě pobytů vícedenních se cena samozřejmě zvyšuje, a to na úroveň několika tisíc korun. V případě dopravy letecké může být cena i deset tisíc korun,“ popisuje Michal Tůmy z portálu Invia. 

Atmosféru adventních trhů si tuzemští cestovatelé nemusí vychutnat jen v sousedních zemích. V nabídce cestovních kanceláří najdou třeba i zájezdy do Itálie, Dánska nebo Maďarska. 

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace