Zprávy → Domácí14. ledna  2017 v 11:35  

Celý víkend hrozí tvorba závějí, sněhových jazyků a náledí, varují meteorologové

Silnice u Trstěnic na Karlovarsku - Foto:  ČTK

Silnice u Trstěnic na KarlovarskuFoto:  ČTK

Ve vyšších polohách České republiky a na celé Vysočině se mohou až do nedělního večera tvořit sněhové jazyky. Části Krušných hor, zejména oblasti Klínovecké hornatiny, pak hrozí závěje. V nížinách může i nadále vznikat náledí nebo zmrazky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové vydali výstrahu na sněhové závěje na západě Čech. Na horách a ve vyšších polohách v pohraničí a také na Českomoravské vrchovině bude foukat vítr a sněžit až do nedělního večera. Připadnout může mezi deseti až 30 centimetry nového sněhu. Prachový sníh se bude při větru vířit a tím mohou vznikat sněhové jazyky nebo závěje. 

„Na západě Čech se budou vytvářet závěje, jedná se zejména o oblast Krušných hor a oblast Karlovarska. Nadále zde fouká vítr o síle až 25 m/s v hřebenových polohách,“ upozorňuje Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu. 

Čtěte také: Metrové závěje zavřely na několik hodin tah z Varů do Plzně. Na většině míst byl obnoven proud

Připadnout by mohlo až 30 centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky. V Krušných horách nad 800 metrů i závěje. Jazyky místy budou na Českomoravské vrchovině i v polohách pod 600 metrů. V nížinách by se mohlo tvořit náledí a zmrazky. 

Výstraha ČHMÚ před závějemi s vysokým stupněm nebezpečí platí pro části krajů Ústeckého a Karlovarského od dnešních 11:00 do nedělních 06:00. Před sněhovými jazyky pak je v platnosti výstraha s nízkým stupněm nebezpečí od sobotních 11:00 do nedělních 18:00, a to pro Vysočinu a polohy od 600 metrů nad mořem v krajích Karlovarském, Plzeňském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Olomouckém. 

Autor:  Barbora Valášková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace