Zprávy → Domácí16. listopadu  2016 v 06:00  

'Černí baroni ukončí činnost kvůli věku, nejmladšímu členovi je 85,' říká předseda

Pomník v Karviné připomíná vojenské tábory nucených prací v éře komunistického Československa - Foto: Wikimedia Commons, Ondřej  Žváček,  CC BY-SA 3.0

Pomník v Karviné připomíná vojenské tábory nucených prací v éře komunistického ČeskoslovenskaFoto: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček, CC BY-SA 3.0

Přestože mají hodně členů, jsou podle svých slov příliš staří, aby dál pokračovali v činnosti. Proto bude středeční jedenáctý sjezd Svazu pomocných technických praporů v Praze pravděpodobně posledním.

Očekává se, že svaz ukončí činnost ještě letos. Stejně jako to v uplynulých měsících udělali delegáti České i Moravskoslezské organizace. 

Podle předsedy svazu Jana Deckera je důvodem vysoký věk členů. „Náš zdravotní stav už není tak dobrý, abychom mohli vykonávat tyto funkce. Nejmladšímu členu je pětaosmdesát. Sice máme ještě přes dva a půl tisíce členů, ale bohužel ten věk nám neumožňuje, abychom pokračovali v činnosti,“ řekl Decker. 

Čtěte také: Černé barony stát za komunistickou křivdu odškodnil. Šest jich čeká na výrok soudu

Část oblastních sdružení ale bude pokračovat dále v činnosti. Pomocné technické prapory, které nejvíce proslavil román Miloslava Švandrlíka, fungovaly v letech 1950–54. Komunistický režim do nich pod záminkou vojenské služby posílal akademiky, továrníky, zemědělce, kněze a další. Chtěl se tak zbavit takzvaných třídních nepřátel, ideově je převychovat a zároveň využít jejich práce. V pomocných technických praporech skončily desetitisíce lidí, které stát za nucené práce postupně odškodnil. 

PTP - Pomocné technické prapory - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Václav Štefan

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace