Zprávy → Domácí20. března  2017 v 12:20  

Českem projede konvoj amerických a britských vojáků, NATO je přesouvá do Polska

(ilustační foto) - Foto: Martin Svozílek

(ilustační foto)Foto: Martin Svozílek

Českem v sobotu a v neděli projede konvoj amerických a britských vojáků. Na 550 lidí a 125 vozidel se bude přesouvat z Německa do Polska, kde budou působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů, takzvané Enhanced Forward Presence (Posílené předsunuté přítomnosti).

O přesunu v pondělí informoval mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Konvoj amerických sil v roce 2015 vzbudil značnou pozornost příznivců i odpůrců NATO. Další přesuny amerických vojáků již byly klidnější. 

Jednotka čítá celkem 125 vozidel a téměř 550 osob. Při jejich přesunu budou podle Šulce v maximální míře využity dálnice a rychlostní komunikace. 

Čtěte také: Polsko vítá příjezd amerických vojáků, dorazilo jich několik tisíc i s tanky

„Součástí přesunu bude také několik příslušníků britských ozbrojených sil spolu s technikou. Trasa je plánována v ose Rozvadov - Stará Boleslav, kde vojáci v areálu kasáren přenocují. Další den budou pokračovat do Náchoda a potom dál do Polské republiky,“ řekl Šulc. 

„Celková doba přesunu na území ČR nepřekročí 48 hodin," dodal mluvčí. 

Kolona bude rozdělena při přesunu do sedmi částí, které pojedou kvůli bezpečnosti a plynulosti dopravy s půlhodinovým až hodinovým rozestupem. Doprovázet je budou vojenští policisté ve spolupráci s Policií ČR. 

Čtěte také: OBRAZEM: Českem projíždí konvoj amerických vojáků, cílem je cvičení NATO v Maďarsku

V roce 2015 Českem projely dva konvoje americké armády, další pak loni v květnu. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Ozvalo se mnoho kritických hlasů, nakonec ale vojáky vítaly tisíce příznivců a odpůrci zůstali v menšině. Na vojáky čekali podél cest nebo se s nimi setkávali v kasárnách. Letos podle Šulce žádné akce pro veřejnost naplánovány nejsou. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace