Zprávy → Domácí14. listopadu  2016 v 13:17  

Česku hrozí od úterního odpoledne ledovka, varují meteorologové

Česku hrozí od úterního odpoledne ledovka (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Česku hrozí od úterního odpoledne ledovka (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Česko od úterního odpoledne možná pokryje ledovka. Místy bude na silnicích a chodnících i v noci na středu a ve středu ráno. Na východě republiky by měli lidé s ledovkou počítat až do středečního odpoledne, varují meteorologové.

Přes Česko bude v úterý přecházet od severozápadu déšť nebo déšť se sněhem, který bude odpoledne a večer na komunikacích namrzat.  

Řidiči i chodci by si proto měli dát pozor na ledovku. Na Moravě a ve Slezsku bude večer zpočátku i sněžit. 

„Mrznoucí déšť s tvorbou ledovky očekáváme místy i v noci na středu a ve středu ráno, zejména v severovýchodní polovině území. Na východě území může tvorba ledovky pokračovat do středečních odpoledních hodin," doplnili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. 

Nebezpečí ledovky hrozí od úterních 18 hodin do středečních 15 hodin pro většinu okresů Jihomoravského kraje a pro Zlínský kraj. Pro ostatní regiony vydali meteorologové výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí, přičemž pro Karlovarský a Ústecký kraj platí od úterních 12 hodin do půlnoci. 

Čtěte také: Zelená vlna spouští nové call centrum. Nabídne rychlejší a častější dopravní zpravodajství

Praha, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký kraj a Vysočina s ledovkou mají počítat od úterních 15 hodin do středečních 9 hodin a Olomoucký a Moravskoslezský kraj do středečního poledne. 

Vzhledem k tomu, že chodníky i vozovky budou místy kluzké, měli by tomu lidé přizpůsobit nejen jízdu v autech, ale i chůzi. Při déletrvajícím dešti a následné tvorbě ledovky na stromech nebo elektrickém vedení navíc hrozí, že se budou lámat větve a stromy. Pravděpodobné jsou i výpadky v dodávce elektřiny. 

Počasí v úterý a ve středu 

V úterý bude nejprve polojasno nebo oblačno. Ojediněle se objeví mrznoucí mlhy. Od severozápadu se pak postupně začnou objevovat mraky a může být až zataženo. Večer bude na většině území padat déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty budou -1 až +3 °C. V noci z úterý na středu pak bude teploty +2 až -2 °C. 

Ve středu bude oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť. Na Moravě, na severu a východě Čech v noci a ráno místy mrznoucí déšť nebo déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty budou 1 až 9 °C. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace