Zprávy → Domácí21. března  2017 v 12:10  

Český unikát. Středočeská záchranka disponuje 10 mobilními ultrazvuky do kapsy

Přenosný ultrazvuk Středočeské záchranky - Foto: Věra Hájková

Přenosný ultrazvuk Středočeské záchrankyFoto: Věra Hájková

Přístroj, který se vám vejde do kapsy a přitom může zachránit lidský život. To je mobilní ultrazvuk, který je jenom o trochu větší než třeba mobilní telefon. Novinka se postupně rozšiřuje a zkušenosti s ní mají třeba záchranáři na Příbramsku a také Benešovsku.

„V přednemocniční péči je tato metoda užitečná například u tupých poranění břicha. Může nám ukázat známky krvácení do břicha,“ říká primář záchranné služby Benešov Michal Gozon. Přístroj má různé režimy snímání a přitom se vejde do kapsy. 

„U Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje je situace poměrně unikátní, protože máme k dispozici deset přenosných sonografických přístrojů. V České republice, ale myslím si, že i ve světovém a evropském kontextu je to poměrně výjimečná situace,“ vysvětluje vedoucí lékař pro vědu a výzkum Roman Škulec. 

 

Středočeská záchranka má k dispozici 10 mobilních ultrazvuků. Více si poslechněte v reportáži Věry Hájkové.

Vložit na svůj web

„Usnadňuje a zrychluje nám to práci a zlepšuje péči o pacienty. Když zasahujeme v terénu, tak v sanitce máme velmi omezený počet diagnostických prostředků. V podstatě se musíme spolehnout jen na to, co se dozvíme od pacienta nebo okolí, co na pacientovi vyšetříme očima, rukama a můžeme zhotovit záznam EKG. A to je asi všechno,“ říká Škulec. 

Sonografický přístroj dává záchranářům úplně nové možnosti. „Můžeme se podívat přímo do pacienta, jestli srdce a plíce pracují správně, jestli pacient nekrvácí do břišní dutiny a podobně. Tato jedinečná možnost umožňuje rozhodnout o tom, jestli pacient potřebuje nějakou speciální léčbu a hlavně kam pacienta budeme transportovat,“ dodává Škulec. 

Pokud je to třeba, zdravotníci mohou pacienta převést přímo na specializované pracoviště a ušetřené minuty mohou být rozhodující. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace