Zprávy → Domácí29. října  2016 v 17:18  

Chceme projednat vaše pročínské prohlášení, píší senátoři STAN Štěchovi. Ten souhlasí

Milan Štěch - Foto: Jan Bartoněk

Milan ŠtěchFoto: Jan Bartoněk

Předsedové senátorských klubů Starostů a nezávislých a KDU-ČSL kritizují šéfa Senátu Milana Štěcha z ČSSD. Důvodem je jeho podpis pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů. V otevřeném dopise požadují, aby horní komora kritizované pročínské vyjádření projednala.

Předsedové klubů v dopise uvádí, že Milan Štěch mohl překročit ústavou dané postavení. Klub Starostů a nezávislých chce proto svolat mimořádnou schůzi. Mimo jiné i proto, že žádný se signatářů prohlášení zatím nepředstoupil před veřejnost a prohlášení nevysvětlil. 

"Z veřejných zdrojů se dozvídáme, že toto prohlášení mělo být neveřejné, čili mělo mít formu diplomatického dopisu," stojí v dopise, pod kterým je podepsaný předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí Jan Horník. 

Svébytnost českého národa 

"Chceme vědět, kolik takových neveřejných prohlášení, jež nejsou v zájmu svébytnosti českého národa, podepsaných nejvyššími ústavními činiteli, bylo z České republiky v minulosti odesláno diplomatickou poštou kamkoliv," dodal ještě. 

Čtěte také: Prohlášení vůči Číně mělo zůstat tajné. Zveřejnění Hradem naštvalo předsedy Sněmovny a Senátu

Šéf Senátu Milan Štěch uvedl, že se jednání nebrání. "Diskusi k jakékoli záležitosti na plenární schůzi se nebráním, pokud o to většina senátorů bude stát," řekl pro ČTK a odmítl, že by daným prohlášením překročil své pravomoci. 

Kromě Štěcha se pod pročínské prohlášení podepsal prezident republiky Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Čínu v něm upozorňují, že i když se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s dalajlamou, na strategickém partnerství obou zemí se nic nemění. 

Zdůraznili v něm také, že český přístup vychází "ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí". Setkání Hermana s dalajlamou činitelé označili za "osobní aktivity", které nejsou "výrazem změny oficiální politiky". 

Autor:  Tomáš Bystrý  (tby),  ZW ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace