Zprávy → Domácí30. října  2016 v 14:38  

Chovanec: Na Staroměstském náměstí bylo 28. října patnáct tisíc lidí. I kvůli Ovčáčkovi

Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Pražském hradě - Foto: Filip Jandourek

Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Pražském hraděFoto: Filip Jandourek

Na oslavy státního svátku 28. října dorazilo na Staroměstské náměstí v Praze patnáct tisíc lidí. S odvoláním na policejního velitele akce to v pořadu České televize uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Moje poslední číslo je patnáct tisíc. Začátek byly čtyři tisíce, poté sedm, devět a patnáct tisíc," prohlásil v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra s tím, že se jedná o odhad velitele zásahu. Ten na místě zajišťoval bezpečnost občanů. 

"Finální počet, tedy při startu akce, nemám," doplnil ještě Chovanec. 

Stovky, tisíce, desítky tisíc? 

O tom, kolik lidí přišlo na pražské Staroměstské náměstí uctít státní svátek 28. října, se dlouho spekulovalo. Jak v sobotu informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu, policejní odhady nejprve udávaly čtyři až pět tisíc návštěvníků. 

"Velmi hrubý a nekvalifikovaný odhad je z naší strany čtyři až pět tisíc osob," odpověděl na dotaz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. 

Čtěte také: Účast na Staroměstském náměstí? Až dvacet tisíc, odhadují lidé na sociálních sítích

Chovancův údaj se však blíží číslům, o kterých spekulovali uživatelé sociálních sítí. Například Michael Šebek na Facebooku porovnal páteční obsazení náměstí s fotografií z vítání hokejistů z Nagana. 

Shromáždění na Staroměstském náměstí bylo protiakcí k oficiálnímu ceremoniálu na Pražském hradě. Bojkot vznikl kvůli sporům ohledně vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho. Strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) prý vyznamenání neobdržel z toho důvodu, jelikož se jeho synovec setkal s dalajlamou. Kvůli neocenění Bradyho se oficiální program na Pražském hradě rozhodli bojkotovat i někteří politici. 

Výroky Jiřího Ovčáčka 

Důvodem, proč na Staroměstské náměstí dorazilo zmíněných patnáct tisíc lidí, mohou být podle ministra Chovance i některá vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Ta prý byla nesrozumitelná a stála na počátku protestů proti prezidentu republiky. 

"Okolí pana prezidenta tomu problému moc nepomáhá," komentoval to ministra vnitra. 

Že by Kancelář prezidenta republiky měla vysvětlit, jak to s údajným státním vyznamenáním pro Jiřího Bradyho bylo, souhlasil i Petr Gazdík (STAN), Chovancův spoluřečník v diskusi. Poslanci Starostů a nezávislých podle jeho slov zvažují, že navrhnou omezit rozpočet prezidentské kanceláře. 

"Platy jejích pracovníků neodpovídají výkonům," uvedl k tomu. 

Autor:  Hana Mazancová,  ZW ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace