Zprávy → Domácí3. listopadu  2016 v 11:43  

Čínská velvyslankyně nedokázala vysvětlit zrušení Jurečkovy cesty do své země

Cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky Čína zrušila z důvodů, které obě strany chápou. - Foto: Filip Jandourek

Cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky Čína zrušila z důvodů, které obě strany chápou.Foto: Filip Jandourek

Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching nevysvětlila zrušenou cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny. Sešla se kvůli tomu s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou. Podle něj velvyslankyně zřejmě důvody ani nezná. Obě strany budou hledat jiný termín schůzky.

„Bavili jsme se o přípravě náhradního termínu pro cestu pana ministra Jurečky a podnikatelské delegace. Dostali jsme příslib, že na tom budeme společně pracovat tak, abychom našli termín, který bude vyhovovat oběma stranám,“ řekl po setkání Tlapa. 

Jurečka měl koncem týdne v Číně jednat se svým protějškem a také s ministrem pro oblast vodního hospodářství. Do Číny ale nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili. 

Zrušení Jurečkovy cesty kritizoval také premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Určitě je to problém z pohledu vztahu České republiky a Číny, budeme to řešit na diplomatické úrovni. Budeme mít zájem, aby nedocházelo k těmto krokům ze strany Číny, aby i Čína respektovala strategické partnerství, které jsme uzavřeli,“ řekl premiér. 

Čeští politici dávají zrušení cesty do souvislosti s podporou, kterou Jurečka dal svému stranickému kolegovi Danielu Hermanovi poté, co byl ministr kultury kritizován za setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. 

Na setkání v Černínském paláci se o dalajlamovi také mluvilo. Náměstek se s velvyslankyní domluvil na tom, že se obě země nebudou vzájemně překvapovat. 

Mluvilo se také o tom, jak zvýšit export českých firem do Číny, protože teď je desetkrát nižší než dovoz. Smlouvy na vývoz do této země váznou například podle potravinářů.  

Autor:  Tomáš Bystrý  (tby)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace