Zprávy → Domácí17. října  2016 v 12:44  

Dalajlama přiletěl do Prahy. Nakonec se s ním setká ministr kultury Herman i šéf lidovců Bělobrádek

Tibetský duchovní vůdce udržoval vřelé vztahy s Václavem Havlem - Foto: Filip Jandourek

Tibetský duchovní vůdce udržoval vřelé vztahy s Václavem HavlemFoto: Filip Jandourek

Do Česka se z Bratislavy v pondělí přesunul tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze bude účastníkem konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. S duchovním se má nakonec sejít ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé strany. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který nemá nic proti.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama, který udržoval vřelý vztah s bývalým prezidentem republiky Václavem Havlem, vystoupí v pražském Žofínském paláci na závěr celé konference Forum 2000. 

Na Slovensku ho soukromě přivítala tamní hlava státu Andrej Kiska nebo místopředsedkyně parlamentu Lucia Nicholsonová. V Česku se s ním sejde ministr kultury Daniel Herman, přijme ho jako zástupce jedné z církví, což spadá do kompetencí ministerstva kultury.  

S duchovním bude mluvit také šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další členové strany. 

Dalajlama vystoupí v pražském Žofínském paláci na závěr konference Forum 2000 - Foto: David Jakš

Dalajlama vystoupí v pražském Žofínském paláci na závěr konference Forum 2000Foto: David Jakš

„Všichni máme zodpovědnost za to, abychom vytvořili šťastnější, mírumilovnější a soucitnější lidstvo,“ řekl na bratislavské přednášce o lidských nadějích v nejistých časech dalajlama. 

Zároveň vyzval, aby mezi sebou lidé šířili radost, štěstí a pozitivní energii. Ohradil se třeba proti paušálnímu označování muslimů za teroristy. 

Čína je proti 

Setkání dalajlamy s Kiskou odsoudili představitelé Číny. Peking tibetského duchovního považuje za separatistu, jak třeba po jeho zářijové návštěvě v Radě Evropy a Evropském parlamentu zdůraznil mluvčí čínské diplomacie Lu Kang. 

Jeho schůzky s představiteli cizích států proto Čína kritizuje dlouhodobě. Dalajlama ale prohlásil, že neusiluje o tibetskou nezávislost, nýbrž pouze o respektování jeho kultury. 

Autor:  Ondřej Klapal, Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace