Zprávy → Domácí11. října  2016 v 23:34  

Další neúspěch pro ANO. Královéhradecký kraj povede duhová koalice

Hejtmanem se v Královéhradeckém kraji stane Jiří Štěpán z ČSSD - Foto:  Český rozhlas

Hejtmanem se v Královéhradeckém kraji stane Jiří Štěpán z ČSSDFoto:  Český rozhlas

Hnutí ANO definitivně nebude vládnout v dalším kraji. Koalici vytvořilo pět stran: ČSSD, ODS, TOP 09, Koalice pro Královéhradecký kraj a Starostové a Východočeši. Informoval o tom po dnešním jednání předseda krajské ČSSD Jan Birke.

Koalice bude disponovat 24 mandáty ze 45. Hejtmanem se stane lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán. Dohodu uzavřeli na dnešním jednání pěti stran v Hradci Králové. 

Podpis memoranda o spolupráci a tisková konference jsou naplánované na středu odpoledne. Jasný vítěz voleb hnutí ANO, které získalo 13 mandátů, bude s dalšími třemi stranami v opozici. Ustavující zasedací schůze nového krajského zastupitelstva by mohla být 7. listopadu. 

Čtěte také: Babiš zničil koaliční potenciál strany, proto ANO nebude vládnout v krajích, tvrdí Bělobrádek

Předběžná dohoda o koalici pěti stran vznikla již v sobotu jen asi pět hodin po uzavření volebních místností. Hradecký kraj byl tak první, který poslal ANO do opozice. Tam se jako vítěz voleb ocitlo také v Pardubickém a Plzeňském kraji. 

Hradecká ANO již dříve označila koalici za podvod na voliče. Od noci ze soboty na neděli se snažilo ANO zvrátit rozhodnutí a vytvořit vlastní koalici. To se však nepovedlo.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace