Zprávy → Domácí7. listopadu  2016 v 13:00  

Dárce krve dostal za šíření žloutenky podmínku. Zatajil, že v minulosti bral drogy

Žloutenkou se kvůli infikované krvi nakazili tři pacienti - Foto:  tOrange.us,  CC BY 4.0

Žloutenkou se kvůli infikované krvi nakazili tři pacientiFoto:  tOrange.us, CC BY 4.0

Soud potrestal podmínkou dárce krve, který žloutenkou nakazil pacienty v pražské nemocnici v Motole. Muž byl na placeném odběru krve krátce po nakažení a diagnostické testy nemoc neodhalily. Přípravky z plazmy lékaři podali třem pacientům, u kterých žloutenka také propukla. Rozsudek zatím není pravomocný.

Žloutenka typu C se přenáší krví, především mezi narkomany. Muž doktorům nakonec přiznal, že v minulosti drogy bral. Státní zástupce Martin Černý už před měsícem řekl, že kdyby pravdivě vyplnil dotazník pro dárce krve, lékaři by vůbec odběr neprovedli. 

„Zatajil podstatné skutečnosti o svém zdravotním stavu, které by jinak vedly k tomu, že odběry by nemohly být provedeny,“ sdělil Českému rozhlasu Černý. 

Čtěte také: V Brně přibývá nakažených žloutenkou. Epidemie ještě není na vrcholu, obávají se lékaři

Soud jeho argumentům vyhověl. „Ve věci byl vydán trestní příkaz, kterým byl obviněnému uložen trest odnětí svobody v trvání pěti měsíců se zkušební dobou v trvání osmnáctí měsíců,“ potvrdil mluvčí soudu Lukáš Slavík. Soudu se zatím nepodařilo doručit příkaz odsouzenému. Ten si ho musí osobně vyzvednout. 

Předseda Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví Petr Turek dodává, že je to první případ, kdy dárce krve za nedbalost dostal takový trest. „Jsme odkázáni na to, co nám dárce řekne. Z našeho hlediska je nejvýznamnější to, že vůbec přichází vzkaz, že člověk je odpovědný za to, jaké informace transfuzní službě uvádí,“ říká Turek. Lékaři odsouzeného muže doživotně vyřadili ze seznamu dárců. 

Žloutenka - způsoby přenosu u jednotlivých typů - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Iveta Vávrová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace