Zprávy → Domácí22. října  2016 v 09:56  

Duka na Hradě slouží zádušní mši za 294 obětí heydrichiády. Veřejnost je vítána

Kardinál Dominik Duka odslouží mši za oběti heydrichiády. - Foto: Jana Šustová

Kardinál Dominik Duka odslouží mši za oběti heydrichiády.Foto: Jana Šustová

Kardinál Dominik Duka v poledne v katedrále svatého Víta zahájil tradiční zádušní mši za oběti heydrichiády. Součástí requiem bude čtení jmen obětí a zapálení symbolických dvou set devadesáti čtyř svící - podle počtu lidí, kteří v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha zahynuli v koncentračním táboře Mauthausen.

„Při mši, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka, budou letos připomenuti zejména popravení vojáci a legionáři. Tato mše je volně přístupná veřejnosti a je na ni zván každý, kdo chce vzdát úctu zavražděným a padlým odpůrcům teroru,“ řekl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. 

Mezi povražděnými byli příbuzní a zejména spolupracovníci členů paraskupin Anthropoid, Out Distance a Silver A. Bez jejich statečnosti a obětavosti by nemohla být úspěšně provedena vojenská akce proti Reinhardu Heydrichovi. 

Čtěte také: Těla Gabčíka a Kubiše leží v 'odpadové šachtě'. Důstojné místo hrdinům zajistí až nový zákon

„Zejména dnes je důležité si připomínat charakterní osoby, jejichž vlastenectví vyrůstalo z lásky a úcty k domovu. Vlast se netvoří protestem proti cizímu, ale tím, že přijmu za vlastní to, co mi odkázali druzí," uvedl kardinál Duka. 

Členové výsadkářské skupiny Anthropoid provedli atentát na zastupujícího říšského protektora a jednoho z hlavních architektů holokaustu Heydricha 27. května 1942. Heydrich sice útok přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění.  

V následné vlně represí okupační správa popravila tisíce lidí a srovnala se zemí obce Lidice a Ležáky. Atentát ale posílil pozici československé exilové vlády v Londýně a i díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské dohody, která předválečné Československo připravila o pohraničí. 

Zádušní mše bude v katedrále svatého Víta letos pošesté. 

Autor:  Lenka Davidová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace