Zprávy → Domácí27. ledna  2017 v 15:06  

Dva roky kauzy Peroutka. Článek Hitler je gentleman jsem četl, trvá na svém Zeman

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a prezident Miloš Zeman - Foto:  ČRo

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a prezident Miloš ZemanFoto:  ČRo

Prezident Miloš Zeman přesně před dvěma lety kritizoval novináře Ferdinanda Peroutku za údajnou fascinaci nacismem. Svým projevem na konferenci k výročí osvobození Osvětimi odstartoval spor, který stále není u konce. Zemanovi se článek od té doby nepodařilo najít. Nadále ale trvá na tom, že ho četl. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová by i přes dlouho trvající spor na svém rozhodnutí žalovat stát nic neměnila. Kauza Peroutka zatím vyšla státní kasu na zhruba 189 162 korun.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky," pronáší prezident Miloš Zeman 27. ledna 2015 na konferenci Let My People Live. 

Historici a odborníci ale jeho výroky na adresu slavného českého novináře záhy vyvracejí. „Údajný Peroutkův článek s titulkem Hitler je gentleman se přes velké úsilí nepodařilo dohledat. Nezdá se pravděpodobné, že by nějaký takový článek Peroutka kdy napsal,“ upozorňuje o tři dny později historik Petr Zídek. 

„Dále je zcela jisté, že Peroutka nenapsal článek, z něhož je další citace. Tento text, publikovaný v Lidových novinách 4. října 1938, napsal Jan Stránský, jenž se skrýval za pseudonymem Petr Bílý,“ doplňuje Zídek a jeho slova později potvrzuje i Stránského syn, Martin Jan Stránský. 

Zemana pak Sdružení Ferdinanda Peroutky žádá, aby svá tvrzení doložil, nebo se veřejně omluvil. Hlava státu ale k omluvě nevidí důvod. „Nemám za co se omlouvat, protože tento výrok byl skutečně pronesen, respektive napsán," říká Zeman. 

Článek hledá Mynář, Ovčáček i zájemci o odměnu 

Článek Hitler je gentleman nejprve hledají zaměstnanci prezidentské kanceláře v čele s Vratislavem Mynářem, později se úkolu chopí sám mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.  

Zeman dokonce přibližně popisuje, kde článek viděl. Peroutka ho podle něj napsal někdy kolem roku 1936. „Protože mám fotografickou paměť, vím, že ten článek je na levé straně v dolní polovině,“ přibližuje prezident. 

Čtěte také: Spor o Peroutku nekončí. Státní pokladnu přišel už na bezmála 200 tisíc

Zeman také ze svých soukromých prostředků vypisuje odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek najde. Pátrání ale dodnes nepřineslo žádné úspěchy. Fascinaci Peroutky nacismem se ale snaží dokázat dalšími texty, které uznávaný novinář napsal. 

Prezident i jeho mluvčí slíbili omluvu, pokud se článek nenajde. Zeman se později omluvil za to, že se článek nepodařilo nalézt. „To, co jsem chtěl říci na konferenci o holokaustu, znělo, že selhali intelektuálové,“ řekl ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas prezident.  

„Víte, když jsem tento článek na vlastní oči četl, nemohu připustit, že tento článek neexistuje,“ zopakoval. Dodal také, že se pozornost bohužel soustřeďuje na jeden článek a zapomíná se na další texty, které dokazují, že Peroutka byl skutečně fascinován nacismem. 

Ferdinand Peroutka - Foto:  Český rozhlas

Peroutkova vnučka Kaslová by žalobu podala znovu 

Peroutkově vnučce Terezii Kaslové v dubnu 2015 dochází trpělivost a kvůli Zemanovým výrokům podává žalobu. „Tušila jsem, že se nebude jednat o lehkou, rychle řešitelnou záležitost,“ napsala ve středu Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Kaslová. 

Přehodnotila by své rozhodnutí, kdyby věděla, že se případ bude řešit takhle dlouho? „Na svém rozhodnutí bych nic neměnila,“ uvedla vnučka slavného novináře. „Stále věřím, že za nepravdivá tvrzení je třeba se omlouvat,“ dodala. 

Čtěte také: Není fér, aby Zeman takto mluvil o Peroutkovi. Přečtěte si, proč se má Hrad omlouvat

Případ mířil loni v březnu před soud. Verdikt padl rychle, po necelých dvou hodinách nařídila soudkyně Kateřina Sedláková prezidentské kanceláři, aby se za výroky hlavy státu omluvila. 

Hrad se proti rozsudku odvolává a případ dostává na stůl soudce Tomáš Novosad. Ten předchozí verdikt zmírní a dá částečně Hradu za pravdu, kanceláři ale také nařídí omluvu. Kancelář prezidenta se musí omluvit za výroky Miloše Zemana, který Peroutku označil za autora článku Hitler je gentleman. 

Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Soudce Tomáš Novosad označil v rozsudku výsledek sporu za remízu. 

Text omluvy, kterou musí zaslat Hrad vnučce novináře Peroutky

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“ 

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“ 

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá. 

Případ zatím skončil u Nejvyššího soudu 

Verdikt je sice pravomocný, případ tím ale nekončí. Prezidentská kancelář i Kaslová podávají dovolání k Nejvyššímu soudu. Kancelář se pak v dané lhůtě neomluví, a Kaslová proto podá návrh na exekuci. Exekutor pak za nerespektování verdiktu ukládá pokutu 100 tisíc korun. 

Čtěte také: Rychlost soudu v kauze Peroutka. O odložení omluvy Hradu rozhodl za 13 dnů, v průměru mu to trvá 71

Kancelář ale podá návrh na odložení exekuce, čemuž Nejvyšší soud vyhoví. Nemusí se tak omlouvat, protože omluva by kanceláři podle soudu způsobila závažnou újmu, a nehrozí jí ani exekuce do doby, než soud rozhodne o dovoláních kanceláře a Kaslové. 

Odložení omluvy je jedním z nejrychlejších verdiktů Nejvyššího soudu za poslední čtyři roky v kategorii odložení vykonatelnosti rozhodnutí. Soudce rozhodl za 13 dní, během posledních čtyř let soud stejné případy vyřizoval v průměru za 71 dnů. 

V případu se tedy nyní čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, to se dá ale očekávat asi až za několik měsíců. Průměrná doba, po kterou soud řeší dovolání v občanskoprávních věcech, činí 200 dní. „Délku rozhodování nelze předjímat," upozornil před časem mluvčí soudu Petr Tomíček a zdůraznil, že každý případ je individuální a má svá specifika. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace