Zprávy → Domácí19. listopadu  2016 v 10:00  

Hejtmani ČSSD přiklepli statisíce webu pro seniory, který spoluvlastní žena předsedy Hamáčka

Poslancká sněmovna 24.5.2016, Jan Hamáček a Vojtěch Filip - Foto: Filip Jandourek

Poslancká sněmovna 24.5.2016, Jan Hamáček a Vojtěch FilipFoto: Filip Jandourek

Tři krajští hejtmani z ČSSD schválili těsně před volbami dotace, každý o výši 100 tisíc korun, pro společnost provozující web pro seniory. Ve firmě má přitom od jara podíl manželka předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). O střet zájmů se ale podle ní nejedná. Informaci přinesla MF Dnes.

Kamila Hamáčková, žena současného předsedy Poslanecké sněmovny, se do podnikání pustila teprve v dubnu letošního roku. Ještě do krajských voleb její firma spravující web i60.cz získala hned tři dotace od tří hejtmanů z ČSSD - tedy stranických kolegů jejího manžela. 

Celkem tak společnost na dotacích od příchodu Hamáčkové získala 300 tisíc korun. Peníze měly být využity k vytvoření vyhledávače služeb pro seniory. Odborníci ale web ocenili maximálně na desetinu. 

Čtěte také: Hamáček: Zeman by se měl Schapirovi za výrok o neúčasti na oslavách 28. října omluvit

O střet zájmů nejde, tvrdí podnikatelka 

Hamáčková popírá, že by se mělo jednat o střet zájmů, nebo že by za získání peněz jakkoliv lobbovala. „Právě proto jsme ani o dotace nežádali mým jménem. V čem by měl být střet zájmů? Že manželka předsedy Sněmovny pomáhá seniorům?“ uvedla Hamáčková. 

Jako poslední dotaci schválil Jihomoravský kraj. Dotační smlouvu na 100 tisíc korun podle registru smluv podepisoval hejtman Michal Hašek až 4. října. Tři dny před krajskými volbami, ve kterých své křeslo už neobhájil. „Můžu vyloučit, že bychom dávali dotaci na jakýkoliv projekt jenom proto, že je tam nějaká paní Hamáčková,“ řekl MF DNES Hašek

Reakci Jana Hamáčka, který tento týden vedl delegaci poslanců do Izraele, se zatím získat nepodařilo. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace