Zprávy → Domácí26. října  2016 v 18:52  

Herman lže, Brady na finálním seznamu vyznamenaných nikdy nebyl, řekl Mynář

Hradní kanclář Vratislav Mynář (archivní foto) - Foto: Prokop Havel

Hradní kanclář Vratislav Mynář (archivní foto)Foto: Prokop Havel

Mezi schůzkou ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s dalajlamou a rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana neudělit státní vyznamenání jeho strýci není žádná spojitost. Ve středečním Interview ČT24 to řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle něj Jiří Brady na finálním seznamu vyznamenaných nikdy nebyl. Herman ale tvrdí, že mu prezident vyškrtnutím jeho strýce dopředu pohrozil.

„Pan Herman lže,“ řekl Mynář v televizním interview. Podle něj schůzka ministra Hermana s dalajlamou nemohla rozhodnutí o udělení vyznamenání jeho strýci nijak ovlivnit už kvůli tomu, že jména byla definitivně vybrána ještě před ní. 

Čtěte také: Exkluzivní průzkum: V kauze vyznamenání pro Bradyho věří víc lidí Hermanovi než Hradu

„V určité době, řekněme měsíc před udělováním státních vyznamenání je takzvaně finální seznam,“ prohlásil Mynář. Daným lidem podle něj následně Kancelář prezidenta republiky rozesílá písemná oznámení. „Kdo neobdrží písemné vyrozumění o tom, že bude 28. října v jakémkoli roce vyznamenán, nemůže počítat s informací, že je na jakémkoli seznamu vyznamenaných,“ dodal. 

Česká televize se ale spojila se dvěma lidmi - jedním, který od Miloše Zemana převzal vyznamenání minulý rok a druhým, jež ho má dostat letos - a ti údajně potvrdili, že žádný dopis neobdrželi. Všechny informace jim měl sdělit ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt po telefonu. 

Čtěte také: OBRAZEM: Brady dostal od primátorky Krnáčové symbolický klíč od Prahy

Stejným způsobem se podle vlastních slov o plánovaném udělení státního vyznamenání dozvěděl i Jiří Brady, a to 12. října. Vratislav Mynář ale o žádném hovoru mezi Bradym a Forejtem neví, řekl v interview s tím, že ho tedy nemůže potvrdit ani vyloučit. 

Brady přežil koncentrační tábory Terezín a Osvětim a dodnes o holokaustu přednáší. Do Prahy dorazil v neděli navečer. 

Autor:   mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace